Pavlina Evro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pavlina Evro (u lind më 22 janar, 1965) është një atlete shqiptare e distancave të mesme e të gjata e dalë në pension.

Lindur në Korçë, ajo u specializua për distancat e mesme 800m dhe 1500m. Është atletja shqiptare më e famshme për arritjen e rezultateve të jashtëzakonshme. U shpall kampjone e Shqipërisë dhe ende pas 26 vitesh është mbajtëse e rekordit për ato disiplina.[1]

Evro do të mbahet mënd ndërkombëtarisht për renditjen e para në 1500 metra në Mitingun ndërkombëtar të Atletikës në Nicë, Francë në vitin 1984.[2]

Rekorde personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 qershor 2012. Marrë më 20 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ www.eprolympic.org. "Historia Eurolimpike e Shqipërisë". www.eurolympic.org. Marrë më 1 dhjetor 2004. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Mirko Jalava. "National Record Albania". tilastopaja.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 8 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]