Pedagogjia komparative

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pedagogjia komparative është një disiplinë shkencore e pedagogjisë e cila merret me shqyrtimin dhe vlerësimin komparativ të sistemeve të ndryshme arsimore, në vende të ndryshme të botës. Kjo disiplinë mbështetet në metodën dhe qasjen komparative ose krahasuese. Objekt studimi i pedagogjisë komparative është analiza komparative (krahasimtare) e sistemeve arsimore, edukative dhe të mësimdhënies, studimet komparative të efekteve të metodave, formave, teknikave të ndryshme mësimore, arsimore dhe edukative. Fillet e saj lidhen me kontributin e pedagogut francez Marc-Antoine Julien de Paris (1775 - 1848). [1] [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bray, M (1995). "Levels of Comparison in Education Studies". Harvard Educational Review. 65: 472–490. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sabrin, Mohammed (2018-03-29). "Elementary Teacher Education in the Top Performing European TIMSS Countries: A Comparative Study". International Education Studies (në anglisht). 11 (4): 152. doi:10.5539/ies.v11n4p152. ISSN 1913-9039.
  3. ^ Jacqueline Gautherin: Marc-Antoine Jullien de Paris (1775-1848). Perspectives: Revue trimestrielle d'éducation comparée, vol. XXIII (3-4), 1993, fq. 783-798.