Peggy Speas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Margaret "Peggy" Speas është një gjuhëtare e cila punon në sintaksë, në mënyrë specifike në qartësinë dhe gjuhën Navajo. Ajo është një Profesore e Gjuhësisë në Universitetin e Massachusetts Amherst. Speas e ka marrë Doktoraturën në Gjuhësi në Massachusetts Institute of Technology në vitin 1986.[1] Puna e Speas fokusohet në dallimet në mes të nxjerrjes, dokumentimit dhe analizimit të të dhënave gjuhësore në Gjuhët Autoktone të Amerikës së Veriut.[2] Ajo gjithashtu punon me ruajtjen e gjuhës Navajo dhe është anëtare themeluese e Akademisë Gjuhësore Navajo.[3]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • (2007) Yazzie, Evangeline Parsons, Jessie Ruffenach, Margaret Speas, and Berlyn Yazzie. Diné Bizaad Bináhoo'aah. Salina Bookshelf, 2007.
  • (2004) Speas, Margaret. "Evidentiality, logophoricity and the syntactic representation of pragmatic features." Lingua 114.3: 255-276.
  • (2003) Speas, Peggy, and Carol Tenny. "Configurational properties of point of view roles." Asymmetry in grammar 1: 315-345.
  • (1994) Speas, Peggy. "Null arguments in a theory of economy of projection."
  • (1990) Speas, Margaret. Phrase structure in natural language. Vol. 21. Springer Science & Business Media, 1990.
  • (1986) Speas, Margaret Jean. Adjunctions and projections in syntax. Dissertation. Massachusetts Institute of Technology Cambridge.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Margaret Speas (CV)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sims, Christine (2010). "Indigenous Language Revitalization: Encouragement, Guidance & Lessons Learned". American Indian Quarterly. 34 (2): 263–265. doi:10.1353/aiq.0.0110. Marrë më 9 tetor 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "UMass Amherst Linguist Recognized for Preserving Native American Languages". Indian Country. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2016. Marrë më 12 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)