Jump to content

Pertti Alaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pertti Alaja
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPertti Johannes Alaja
Datëlindja18 shkurt 1952
VendlindjaHelsinki, Finlandë
Data e vdekjes18 gusht 2017
VendvdekjaEspoo, Finlandë
PozicioniPortier
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1970HJK Helsinki0(0)
1971-1972Haka31(0)
1973-1975HJK Helsinki57(0)
1976-1977OTP44(0)
1978–1979Ikast FS
1980–1981Edmonton Drillers[1]47(0)
1981OTP5(0)
1982–1983Malmö FF44(0)
Karriera ndërkombëtare
Finlanda[2]29(0)
Skuadra të menaxhuara
1984–1986HIFK Fotboll
1987-1989Pallo-Pojat
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Pertti Alaja (18 shkurt 1952 – 18 gusht 2017[3]) ishte futbollistë finlandezë i cili ka luajtur si portier.[4]

14 tetor 2012, Alaja u zgjodh presidenti i 15-të i Shoqatës së Futbollit Finlandezë.[5]

  1. ^ Finnish Players Abroad
  2. ^ Pertti Alaja valittiin Palloliiton puheenjohtajaksi
  3. ^ Pertti Alaja är död – blev 65 år gammal
  4. ^ Alsjö, Martin (2011). 100 år med Allsvensk fotboll. Idrottsförlaget. fq. 307–309. ISBN 978-91-977326-7-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Alajasta Palloliiton 15. puheenjohtaja". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 19 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)