Petra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Turistët përballë Al-Khazneh

Petra (Arabisht: ٱلْبَتْرَاء‎, Al-Batrā; Greqishtja e lashtë: Πέτρα) fillimisht i njohur për banorët e saj si Raqmu, është një qytet historik dhe arkeologjik në jug të Jordanisë. Petra shtrihet në shpatin e Jabal Al-Madhbah në një pellg ujor midis maleve që formojnë krahun lindor të luginës së Arabah që shkon nga Deti i Vdekur deri në Gjirin e Akabes. Petra besohet të jetë vendosur që në 9000 para epokës së re, dhe ajo u krijua ndoshta në shekullin e 4-të para epokës së re si kryeqyteti i Mbretërisë Nabataean.

Petra është simbol i Jordanisë dhe vendi më i vizituar nga turistët. Numri i turistëve arriti kulmin në 1 milion në vitin 2010; por pasoi një ngadalësim për shkak të paqëndrueshmërisë politike të krijuar nga Pranvera Arabe që prek vendet përreth Jordanisë.[1] Megjithatë, numri i turistëve u rrit më vonë. Rreth 800,000 turistë vizituan vendin në vitin 2018.

Më 6 dhjetor 1985, Petra u caktua një vend i trashëgimisë botërore. Në një sondazh popullor në vitin 2007, ai u emërua gjithashtu një nga shtatë mrekullitë e reja të botë. PAP (Park Archaeological Petra) u bë një një entitet autonom ligjor mbi administrimin e kësaj faqe në gusht 2007.[2]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Petra ka një klimë gjysmë e thatë. Më shumë bie shi në dimër. Klasifikimi i klimës në Köppen-Geiger është BSk. Temperatura mesatare vjetore në Petra është 15.5 ° C. Rreth 193 mm e reshjeve bien çdo vit.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Thousands protest in Jordan, 28 janar 2011. Marrur më 20 maj 2019.
  2. ^ "Archeological Park - Visit Petra". visitpetra.jo. Marrë më 2018-12-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]