Petrit Çeku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Petrit Çeku
InstrumentetGuitar

Petrit Çeku (lindur më 2 qershor 1985 në Prizren) është një kitarist klasik nga Kosova.[1][2]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Prizren, Kosovë, Çeku u frymëzua të luante kitarë nga babai i tij që në moshën gjashtë vjeç.[3] Ai ndoqi shkollën e muzikës "Lorenc Antoni" nga mosha 9 deri në 17 vjeç, ku mori mësime në kitarë klasike nga Luan Sapunxhiu.

Më 2002, Çeku u ftua nga Xhevdet Sahatxhija për të studiuar në Zagreb, Kroaci, në shkollën e muzikës "Pavao Markovac". Në vitin 2008, Çeku u diplomua në Akademinë e Muzikës në Zagreb në klasën e njohur të Darko Petrinjak. Nga viti 2009–13 ai vazhdoi të studiojë me Manuel Barrueco në Konservatorin Peabody në Baltimore, SH.B.A.[4][5]

Çeku ka interpretuar shumë recitale në të gjithë Evropën dhe Amerikën dhe ishte solist me orkestra të tilla si Simfonia e Baltimore, Filharmonia Çeke Kamertala, Orkestra shtetërore e Hermitasit të Shën Petersburgut dhe Filharmoninë e Zagrebit. Ai gjithashtu paraqitet rregullisht me Solistët e famshëm të Zagrebit dhe është anëtar themelues i Guitar Trio Elogio. [6]

Performon rregullisht në festivale muzikore si Festivali i Gjeneratës Tjetër,[7] Samobor Festival,[8] Panama Guitar Festival,[9] Virtuozët e Gitarës të Moskës[10] dhe Festivali Remusica i Prishtinës.[11] Ai gjithashtu jep mësim rregullisht në Akademinë Polake të Kitarës[12] dhe Festivalin e Mjeshtrave të Rinj Samobor.[13]

Petrit Çeku luan në një kitarë të bërë nga Ross Gutmeier.[14]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gara Ndërkombëtare Parkening 2012, Malibu, Kaliforni[15][16][17]
 • Gara Schadt e Telave të Simfonisë Allentown, Allentown, Pensilvani[18]
 • Gara Ndërkombëtare e Guitarës Maurizio Biasini 2011, Bolonjë, Itali [19]
 • Gara Ndërkombëtare e Kitarës Klasike Michele Pittaluga 2007, Alessandria, Itali [20] [21]
 • Gara Ferdo Livadic 2005, Samobor, Kroaci, Performanca më e mirë e koncertit[22]
 • Gara Ndërkombëtare për Kitaristë të Rinj Andres Segovia 2004, Velbert, Gjermani[23]
 • Gara Emilio Pujol 2004, Sassari, Itali[24]
 • Gara e Kroacisë 2003, Dubrovnik, Kroaci[25]
 • Gara e Kitarës Anna Amalia 2003, Weimar, Gjermani[26]

Çmimet e Dyta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gara Ndërkombëtare e Koncertos për Kitarë JoAnn Falletta 2012, Buffalo, New York [27]
 • Gara Ndërkombëtarës e Kitarës Parkening 2006, Malibu, Kaliforni[28]
 • Printemps de la Guitare 2006, Charleroi, Belgjikë[29][30]

Çmimet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gara Ndërkombëtare e Koncertos për Kitarë JoAnn Falletta, Buffalo, New York, I Preferuari i Audiencës dhe I Preferuari i Muziktarëve[31]
 • Filharmonia e Zagrebit 2008, Muzktari i ri më i mirë i vitit, Zagreb, Kroaci[32]
 • Çmimi Muziktari i ri më i mirë i vitit Ivo Vuljevic 2005

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CD-ja e parë e Çeku u lëshua në vitin 2008 në etiketën Naxos.[33][34][35] Regjistrimet e tij të tërë suitave të Bahut, të arnazhuara nga Valter Deshpali, u vënë në treg në vitin 2016 nën etiketën spanjolle Eudora[36]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1] Arkivuar 11 mars 2011 tek Wayback Machine Kosovan guitarist wins Allentown string competition "The Morning Call" March 6, 2011
 2. ^ Curriculum Petrit Çeku
 3. ^ KosovoDiaspora.org
 4. ^ Peabody Institute, Barrueco Studio 2012-2013 "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2014. Marrë më 2014-08-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ "Kosovo 2.0". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Guitar Trio Elogio Facebook
 7. ^ "Festival Next Generation Bad Ragaz:Petrit Çeku". Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 18 janar 2021. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Archive 9th Ferdo Livadić 2012". Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Facebook Panama Guitar Festival
 10. ^ Facebook Guitar Virtuosos Moscow International Festival
 11. ^ Facebook Remusica 2014 Petrit Çeku kitarë
 12. ^ Polish Guitar Academy A guitar night - Petrit Çeku
 13. ^ Young Masters International Young Musicians' Summer Class Petrit Çeku guitar
 14. ^ Ross Gutmeier
 15. ^ Parkening International Guitar Competition 2012 Petrit Çeku
 16. ^ Ministry of Foreign Affairs Republika E Kosovës
 17. ^ Youtube Rodrigo - Concierto de Aranjuez - Petrit Çeku
 18. ^ Kosovan Guitarist Wins Allentown String Competition "The Morning Call" March 6, 2011
 19. ^ Croatia.org Srdjan Bulat and Petrit Çeku take two tops spots at Maurizio Basini Oct 17, 2011
 20. ^ "Pittaluga.org winners". Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2014. Marrë më 21 mars 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Youtube Petrit Çeku winner 2007 Pittaluga Alessandria Competition
 22. ^ "Samobor-Festival.com Archive 2013 Former Award Winners". Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Gitarrevelbert.de Results 2004
 24. ^ Vince Petrit Çeku... "La Nuova Sardegna" May 11, 2004
 25. ^ KosovoDiaspora.org
 26. ^ KosovoDiaspora.org
 27. ^ JoannFalletta.com 2012 Winners
 28. ^ Parkening International Guitar Competition History 2006
 29. ^ FloridaGuitarFoundation.org[lidhje e vdekur]
 30. ^ Naxos.com Petrit Çeku
 31. ^ JoannFalletta.com 2012 Winners
 32. ^ FloridaGuitarFoundation.org[lidhje e vdekur]
 33. ^ Petrit Çeku, Naxos Records
 34. ^ Naxos Guitar Collection Petrit Çeku
 35. ^ Guitar Recital, Petrit Çeku album
 36. ^ EudoraRecords.com