Phileas Fogg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Phileas Fogg nga Alphonse de Neuville dhe Léon Benett (1873)

Phileas Fogg është protagonist në romanin e Jules Verne të vitit 1872 Rreth botës për 80 ditë. Një frymëzim për personazhin ishin udhëtimet e vërteta rreth botës, të shkrimtarit dhe aventurierit amerikan William Perry Fogg.

Biografia e personazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fogg bën një bast prej £20,000 me anëtarët e Klubit të ReformaveLondër që ai mund të lundroj rreth botës për 80 ditë ose më pak. Ai u nis me shërbëtorin e tij francez Jean Passepartout për të fituar bastin, pa dijeni se ai po ndiqet nga një detektiv i quajtur Fix, i cili dyshon se Fogg kishte grabitur Bankën e Anglisë. Në gjysmën e dytë të librit Fix ndihmon Fogg në mënyrë që ta kthejë atë në Mbretërinë e Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës, ku ai do të jetë nën juridiksionin britanik dhe Fix mund ta arrestojë.

Ndërsa ishte në Indi, Fogg shpëton një princeshë të ve, Aouda, nga sati gjatë funeralit të burrit të saj dhe ajo shoqëron Fogg për pjesën tjetër të udhëtimit të tij. Së bashku, treshja kanë aventura të shumta emocionuese të cilat vijnë në një fund të papritur kur ai arrestohet nga Fix menjëherë pas mbërritjes së tyre në Angli. Edhe pse Fogg është shfajësuar shpejt nga krimi, vonesa e shkaktuar nga arrestimi i rremë i tij duket se i ka kushtuar atij bast. Së shpejti, Fogg tërhoqi krahun dhe godet Fix, ndërsa Passepartout bërtet, "Goditje e bukur!"

Duke besuar veten të shkatërruar, Fogg kthehet në shtëpi për të shqyrtuar opsionet e tij. Duke parë dëshpërimin e tij, Aouda, e cila është rritur ta dashurojë atë dhe që ndjehet fajtor se mund të kishte fituar bast nëse nuk do të vononte ta shpëtonte, propozon që të martohej me të për ta ndihmuar që të përballonte një të ardhme të vështirë. Në këtë ofertë vetëmohuese, rezerva e Fogg përfundimisht prishet dhe ai pranon me gëzim propozimin e Aouda. Siç rezulton, gjesti i Aouda në të vërtetë ju kursen ditën sepse si rezultat, Passepartout zbulon se Fogg ka llogaritur gabim kohën e tyre të udhëtimit. Fogg nuk e ka marrë parasysh që për shkak se ata kaluan Oqeanin Paqësor nga perëndimi në lindje, ata fituan një ditë kur kaluan Linjën Ndërkombëtare të Ditës, dhe ata nuk kanë humbur afatin e fundit. Të tre nxitojnë në Klubin e Reformës dhe mbërrijnë menjëherë në kohë që Fogg të fitojë bastin. Fogg ndan fitimet e tij me Passepartout dhe Fix, dhe martohet me Aouda.

Në media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]