Phillipe Cunningham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Phillipe Cunningham,anëtar këshilli pranë Minneapolis

Phillipe Cunningham është përfaqësues i këshillit të Minneapolis si dhe një prej personave të parë transgjinorë që kanë dalur hapur dhe janë emëruar në zyrën publike në SHBA.[1][2][3] Në zgjedhjet lokale të Këshillit të Minneapolis në 2017, Cunningham fitoi përkundrejt 20 vjeçarit Barb Johnson me 157 vota.[4][5] Cunningham e identifikon veten si trans, queer dhe me ngjyrë.[6]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cunningham lindi në Illinois ku jetoi derisa mbushi 18 vjeç.[7] Ai studio në kolegjin Mills Colege dhe në universitetin Southern Illinois University Carbondale përpara se të transferohej në DePaul University, ku u diplomua në degën Chinese studies.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chris Johnson (8 nëntor 2017). "Phillipe Cunningham makes history as Minnesota trans male candidate". Washington Blade. Marrë më 27 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Phillipe Cunningham Focused On Lifting 'Everybody Up In The Community'". minnesota.cbslocal.com. 9 nëntor 2017. Marrë më 27 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Katelyn Burns (18 dhjetor 2017). "Andrea Jenkins on Her Remarkable Year Making and Preserving Trans History". Broadly. Marrë më 27 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Laura Ellis (16 dhjetor 2017). "Strange Fruit: Black Queer Bodies Are Not For White Consumption". Strange Fruit. Marrë më 27 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Jon Collins (8 nëntor 2017). "Transgender candidates win Mpls. City Council seats, make history". Marrë më 27 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Belz, Adam (4 shkurt 2017). "Transgender candidates for Mpls. City Council seek a voice at the table". Star Tribune. Marrë më 27 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Andrea Jenkins (25 shtator 2015). "Interview with Phillipe Cunningham" (PDF). The Transgender Oral History Project. Jean-Nickolaus Tretter Collection in Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Studies. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 dhjetor 2017. Marrë më 27 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Phillipe Cunningham". LinkedIn. Marrë më 27 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]