Jump to content

Piña colada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pina Colada

  Piña colada ( shqip: Pinja kolada ; spanjisht: piña [ ˈpiɲa ] , "ananas" dhe colada [ koˈlaða ], "i kulluar") është një koktej i bërë me rum, krem kokosi, qumësht kokosi dhe lëng ananasi, që zakonisht shërbehet ose i përzier ose i tundur me akull. Mund të zbukurohet ose me një pykë ananasi, qershi maraschino, ose të dyja. Pija e ka origjinën në Porto Riko .

Piña colada

Siç tregohet nga miqtë e tij në librin e José L. Díaz de Villegas, receta origjinale Monchito ishte që të hidheshin 85 gramë krem kokosi, 170 gramë lëng ananasi dhe 43 gramë rum të bardhë në një grirës ose tundës me akull të grimcuar, përziejeni ose tundeni shumë mirë derisa të bëhet një masë, më pas hidheni në gotë të ftohur dhe zbukurojeni me pykë ananasi dhe/ose një qershi maraschino.

Ka shumë receta për piña colada. Shoqata Ndërkombëtare e Barmanëve e specifikon atë si

Përbërësit
  • (5 pjesë) 5 centilitra rum i bardhë
  • (3 pjesë) 3 centilitra krem kokosi
  • (5 pjesë) 5 centilitra lëng ananasi
Metoda

Përziejini me akullin e grimcuar në grirës derisa të bëhet një masë homogjene, më pas hidheni në një gotë të ftohur, zbukurojeni dhe shërbejeni. Në mënyrë alternative, tre përbërësit kryesorë thjesht mund të shtohen në një gotë kokteji me kube akulli. [1]

Në San Juan, Puerto Rico përdoret një recetë tjetër:

Përbërësit
  • 3 cl pana
  • 18 cl lëng ananasi i ngrirë i saposhtypur
  • 3 cl krem kokosi
  • 5.9 cl rum
Metoda

Ngrijeni lëngun e ananasit përpara përdorimit. Në një grirës, kombinoni kremin e kokosit, lëngun e ngrirë të ananasit, kremin e trashë dhe rumin. Hidheni në një enë prej 12 onzësh të dëshiruar dhe përdorni një qershi dhe ananas të freskët për një garniturë. [2]

  1. ^ "Pina Colada". IBA. Marrë më 14 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Klein, Christopher (16 qershor 2015). "The Birth of the Piña Colada". History. Marrë më 14 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)