Jump to content

Rum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rum
Golden rum with glass
LlojiPije e distiluar
RajoniBarbados
U paraqitshekulli i 17-të
Përqindja e alkoholit40–80%
Proof (SHBA)80–160°
NgjyraE qartë, kafe, e zezë, e kuqe ose e artë
AromaE ëmbël në të thatë
Përbërësitkallam sheqeri melasa ose lëng kallami sheqeri; maja; ujë
Variantetrhum agricole, ron miel, tafia
Produkte të lidhuracachaça, charanda, clairin, grogue, grog, Seco Herrerano


Rum është një pije alkoolike e prodhuar nga fermentimi dhe më pas distilimi i melasëskallam sheqerit ose lëngut të kallam sheqerit. Distilati, një lëng i qartë, shpesh plaket në fuçi dushku. Ndërsa i lidhur fort me Karaibe edhe sot e kësaj dite për shkak të prejardhjes së tij nga Barbadosi, rumi prodhohet sot në pothuajse çdo rajon të madh prodhues të sheqerit të botës, si Filipinet, ku ka selinë Tanduay Distillers, prodhuesi më i madh i rumit në mbarë botën.[1][2][3]

Rumet prodhohen në lloje të ndryshme. Rumet e lehta përdoren zakonisht në kokteje, ndërsa rumet "e artë" dhe "të errët" zakonisht konsumoheshin straight or neat, të ngrirë ("on the rocks") ose përdoren për gatim, por tani konsumohen zakonisht me mikser. Rumet premium janë bërë për t'u konsumuar ose të drejtë ose të ftohtë.

Rumi luan një rol në kulturën e shumicës së ishujve të Indisë Perëndimore, si dhe në provincat The Maritimes dhe Newfoundland, në Kanada. Pija ka lidhje me Marinën Mbretërore (ku përzihej me ujë ose birrë për të bërë grog) dhe piraterinë (ku konsumohej si bumbo). Rumi ka shërbyer gjithashtu si një mjet shkëmbimi ekonomik, i përdorur për të ndihmuar financimin e ndërmarrjeve të tilla si skllavëria (shih tregtia trekëndore), krimi i organizuar dhe kryengritjet ushtarake (p.sh., Revolucioni Amerikan dhe Rebelimi i Rumit në Australi).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Leading rum brands worldwide based on sales volume 2019". Statista (në anglisht). Marrë më 1 prill 2021.
  2. ^ Brick, Jason (16 mars 2016). "The world's best rum comes from these countries" (në anglisht). Thrillist. Marrë më 15 shtator 2019.
  3. ^ du Toit, Nick (29 korrik 2011). "Yo-ho-ho and a bottle of Koxinga Gold rum". taiwantoday.tw (në anglisht). Taiwan Today. Marrë më 8 qershor 2021.