Jump to content

Pietro Parolin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pietro Parolin (2021)

Pietro Parolin (Shqiptim italian: [ˈpjɛːtro paroˈlin], Venecisht: [paɾoˈliŋ]; lindi më 17 janar 1955) është një prelat italian i Kishës Katolike. Një kardinal që nga shkurti 2014, ai ka shërbyer si Sekretar i Shtetit që nga tetori i vitit 2013 dhe anëtar i Këshillit të Këshilltarëve të Kardinalëve që nga korriku 2014. Para kësaj ai ishte nënsekretar i Shtetit për Marrëdhëniet me Shtetet nga 30 nëntori 2002 deri më 17 gusht 2009.

Më 17 gusht 2009 Papa Benedikti XVI emëroi Parolinin peshkop titullar të Acquapendente dhe Nunciator Apostolik në Venezuelë.[1] Ai u shenjtërua një peshkop në 12 shtator 2009 nga Benedikti, me Tarcisio Cardinal Bertone dhe William Levada si bashkekzekutues. Caktimi i Venezuelës pritej të ishte i vështirë, pasi konfliktet midis Shtetit dhe Kishës në Venezuelë ishin në rritje ndërsa Presidenti Hugo Chavez u përpoq të përparonte revolucionin e tij socialist.[2]

Më 31 gusht 2013, Papa Françesku emëroi Parolinin Sekretar të Shtetit, duke zëvendësuar kardinalin Tarcisio Bertone. Parolin mori detyrën më 15 tetor.[3][4]

Në vitin 2017, Parolini vizitoi Moskën, duke u bërë sekretari i parë i Shtetit të Vatikanin që e vizitoi në 19 vite.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Holy See Press Office (17 gusht 2009). "Rinunce e nomine, 17.08.2009". Press release. http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2009/08/17/0515/01206.html. Retrieved 24 qershor 2019. 
  2. ^ Allen, Jr., John L. (18 gusht 2009). "Pope sends top diplomat to deal with Chavez". National Catholic Reporter. Marrë më 28 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Il Papa nomina Mons. Pietro Parolin nuove segretario di stato" (në italisht). Vatican Radio. 31 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 31 gusht 2013.
  4. ^ Povoledo, Elisabetta (31 gusht 2013). "Pope Appoints Diplomat as Vatican Secretary of State". New York Times. Marrë më 11 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Vatican's secretary of state visits Moscow for the first time in 19 years". The Economist. 25 gusht 2017. Marrë më 26 gusht 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)