Pindari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pindari, kopje romake e bustit grek të shekullit të 5-të para Krishtit (Muzeu Arkeologjik Kombëtar, Napoli).

Pindari (greqisht: Pindaros, latinisht: Pindarus; rreth  518 p.e.s. – rreth  438 p.e.s.) ishte një poet lirik i lashtë grek nga Teba. Nga 9 poetët lirikë kanonikë të Greqisë antike, vepra e tij është më e ruajtura. Kuintiliani shkroi: "Nga nëntë poetët lirikë, Pindari është padyshim më i madhi, për shkak të madhështisë së tij të frymëzuar, bukurisë së mendimeve dhe figurave të tij, bollëkut të pasur të gjuhës dhe materies së tij dhe përmbytjes së tij të elokuencës, karakteristika që , siç thoshte me të drejtë Horace, e bëjnë atë të paimitueshëm".[1] Poezitë e tij gjithashtu mund të duken të vështira dhe madje të çuditshme. Dramaturgu komik athinas Eupolis njëherë tha se ata "tashmë janë reduktuar në heshtje nga mosdashja e shumicës për të mësuarën elegante".[2] Disa studiues në epokën moderne gjithashtu e panë poezinë e tij të habitshme, të paktën deri në zbulimin e 1896 të disa poezive nga rivali i tij Bakhilid; Krahasimet e veprës së tyre treguan se shumë nga veçoritë e Pindarit janë tipike për zhanret arkaike dhe jo vetëm për vetë poetin. Poezia e tij, ndonëse e admiruar nga kritikët, ende sfidon lexuesin e rastësishëm dhe vepra e tij është kryesisht e palexuar në publikun e gjerë.[3]

Pindari ishte poeti i parë grek që reflektoi mbi natyrën e poezisë dhe mbi rolin e poetit.[4] Poezia e tij ilustron besimet dhe vlerat e Greqisë arkaike në agimin e periudhës klasike.[5] Ashtu si poetët e tjerë të epokës arkaike, ai ka një ndjenjë të thellë të peripecive të jetës, por gjithashtu artikulon një besim të pasionuar në atë që njerëzit mund të arrijnë me hirin e perëndive, e shprehur më së shumti në përfundimin e një prej Odes së tij të Fitores.[6]

Krijesat e një dite! Çfarë është dikush?

Çfarë nuk është dikush? Një ëndërr e një hije

Është qenia jonë e vdekshme. Por kur bëhet fjalë për meshkujt

Një vezullim shkëlqimi i dhënë nga qielli,

Pastaj mbi ta prehet drita e lavdisë

Dhe të bekuara janë ditët e tyre. (''Pythian 8'')

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Quintilian 10.1.61; cf. Pseudo-Longinus 33.5 Arkivuar 6 gusht 2011 tek Wayback Machine.
  2. ^ Eupolis F366 Kock, 398 K/A, from Athenaeus 3a, (Deipnosophistae, epitome of book I)
  3. ^ Lawrence Henry Baker (1923). "Some Aspects of Pindar's Style". The Sewanee Review. 31 (1): 100–110. JSTOR 27533621. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Gerber, p. 261
  5. ^ Pindar (1972) Introduction p. xv
  6. ^ de Romilly, p. 37