Jump to content

Piperade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 Piperade ( gaskon dhe frëngjisht ) ose piperrada ( baskisht dhe spanjisht ), nga piper ("piper" në dialektin gaskon dhe gjuhën baske), është një pjatë tipike gaskone dhe baske e përgatitur me qepë, speca jeshilë dhe domate të skuqura dhe të aromatizuara me piper të kuq Espelette . [1] Ngjyrat pasqyrojnë rastësisht ngjyrat e flamurit bask (e kuqe, jeshile dhe e bardhë). [1] Mund të shërbehet si pjatë kryesore ose si pjatë dytësore, Shtesat tipike përfshijnë vezë, hudhër ose mish të tillë si proshutë .

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Larousse, p. 804.