Pistoleta M1911

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M1911 dhe një M1911A1, të dyja të prodhuara nga Colt.

Colt M1911 (i njohur gjithashtu si 1911, Colt 1911 ose Colt Government në rastin e modeleve të prodhuara nga Colt) është një pistoletë gjysmë automatike me një veprim, me kthim prapa, e pajisur me dhomë për fishekun .45 ACP. Emërtimi zyrtar i pistoletës ushtarake amerikane që nga viti 1940 ishte Automatic Pistol, Caliber .45, M1911 për modelin origjinal të miratuar në mars 1911, dhe Automatic Pistol, Caliber .45, M1911A1 për modelin e përmirësuar M1911A1 i cili hyri në shërbim në 1926. Emërtimi ndryshoi në Pistol, Caliber .45, Automatic, M1911A1 në epokën e Luftës së Vietnamit.[1]

I projektuar nga John Browning, M1911 është më i njohuri nga modelet e tij për të përdorur parimin e tërheqjes së shkurtër në dizajnin e tij bazë. Pistoleta u kopjua gjerësisht dhe ky sistem operativ u ngrit për t'u bërë lloji më i shquar i shekullit të 20-të dhe i pothuajse të gjitha pistoletave moderne me zjarr qendror. Është popullor me gjuajtësit civilë në ngjarjet konkurruese si Shoqata Ndërkombëtare e Pistoletës Mbrojtëse dhe Konfederata Ndërkombëtare e Qitjes Praktike.[2]

Ushtria amerikane bleu rreth 2.7 milionë pistoleta M1911 dhe M1911A1 gjatë jetës së saj të shërbimit. Pistoleta shërbeu si arma e dorës standarde për Forcat e Armatosura të Shteteve të Bashkuara nga viti 1911 deri në 1985. Ajo u përdor gjerësisht në Luftën e Parë Botërore, Luftën e Dytë Botërore, Luftën Koreane dhe Luftën e Vietnamit. M1911A1 u zëvendësua nga adoptimi i pistoletës 9 mm Beretta M9 si arma standarde ushtarake amerikane në vitin 1985. Megjithatë, ushtria amerikane nuk e zëvendësoi zyrtarisht M1911A1 me Beretta M9 deri në tetor 1986, por mungesat në prodhim dhe prokurim e mbajtën 1911 në shërbim me disa njësi të kaluara në vitin 1989. 1911A1 nuk është hequr kurrë plotësisht. Variantet e derivateve të modernizuara të M1911 janë ende në përdorim nga disa njësi të Forcave Speciale të Ushtrisë Amerikane, Trupave Detare të SHBA dhe Marinës së SHBA.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pistol, Caliber .45, Automatic, M1911 Technical Manual TM 9-1005-211-34 1964 edition. Pentagon Publishing. 1964. ISBN 978-1-60170-013-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ayoob, Massad (2007). The Gun Digest Book of Combat Handgunnery. Gun Digest Books. fq. 7. ISBN 978-0-89689-525-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)