Pistoleta gjysmë-automatike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pistoletë gjysmë automatike Glock 22 me fishekun 0.40 S&W dhe një dritë taktike të montuar poshtë tytës së saj.

Një pistoletë gjysmë-automatike është një pistoletë që nxjerr automatikisht dhe ngarkon plumba në dhomën e saj pas çdo gjuajtjeje. Vetëm një plumb municioni qëllohet çdo herë që tërhiqet këmbëza, pasi grupi i kontrollit të zjarrit të pistoletës shkëput mekanizmin e këmbëzës nga kunja/goditësi derisa këmbëza të lëshohet dhe të rivendoset.[1]

Termat shtesë që përdoren ndonjëherë si sinonime për një pistoletë gjysmë automatike janë: pistoletë vetëmbushëse dhe pistoletë automatike.[2]

Një pistoletë gjysmë automatike riciklon një pjesë të energjisë së çliruar nga djegia e shtytësit për të lëvizur bulonin e tij, i cili zakonisht ndodhet brenda rrëshqitjes. Pas gjuajtjes së një municioni, kutia e fishekut të harxhuar nxirret dhe nxirret ndërsa rrëshqitja/buloni lëviz prapa pas zmbrapsjes, çekiçi/goditësi mbështillet nga lëvizja e rrëshqitjes/bulonit dhe një raund i ri nga karikatori shtyhet në dhoma kur rrëshqitja/buloni kthehet përpara nën tensionin e sustës. Kjo krijon goditjen e mëposhtme, e cila shkrepet sapo këmbëza tërhiqet përsëri. Shumica e pistoletave përdorin një operacion të shkurtër kthimi për ta kryer këtë, por disa pistoleta përdorin mekanizma të thjeshtë të kthimit të mbytjes ose gazit.[3]

Shumica e llojeve të pistoletave gjysmë automatike mbështeten në një karikator kuti të lëvizshme për të siguruar municion, i cili zakonisht futet në dorezë. Megjithatë, disa pistoleta bazohen në modele të stilit të marrësit të ngjashëm me pushkët gjysmë automatike ekzistuese, dhe kështu e kanë karikatorin të futur veçmas nga doreza.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kinard, Jeff (2004-11-23). Pistols: An Illustrated History of Their Impact (në anglisht). ABC-CLIO. ISBN 978-1-85109-470-7.
  2. ^ "Semiautomatic pistol | weapon". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Haskew, Michael E. (2017-04-20). Rifles & Muskets: From 1450 to the present day (në anglisht). Amber Books Ltd. ISBN 978-1-78274-268-5.