Jump to content

Glock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një imazh i një pistolete gjysmë automatike Glock Model 17.

Glock është një markë e pistoletave gjysmë-automatike me kornizë polimeri, me kthim të shkurtër, me këllëf të kyçur, të dizajnuara dhe prodhuar nga prodhuesi austriak Glock Ges.m.b.H. Pistoleta hyri në shërbimin ushtarak dhe policor austriak në vitin 1982 pasi ishte performuesi më i mirë në testet e besueshmërisë dhe sigurisë.

Pistoletat Glock janë bërë linja më fitimprurëse e produkteve të kompanisë, dhe janë furnizuar forcat e armatosura kombëtare, agjencitë e sigurisë dhe forcat policore në të paktën 48 vende. Glock-u brend i njohur në mesin e civilëve për gjuajtje rekreative dhe konkurruese, për shtëpi dhe vetëmbrojtje. Në vitin 2020, Glock 19 ishte pistoleta më e shitur në GunBroker.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Glock", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-03, marrë më 2022-12-17
  2. ^ C, Luke (2021-02-19). "The Top 10 Selling Handguns on Gunbroker.com for 2020". The Firearm Blog (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-12-17.