Jump to content

Pitoni (Mitologji)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Apollo killing Python. A 1581 engraving by Virgil Solis for Ovid's Metamorphoses, Book I

mitologjinë greke, Python ose Pitoni (greqisht: Πύθων; gen. Πύθωνος) ishte gjarpri, i përfaqësuar ndonjëherë si një dragua i stilit mesjetar, që jetonte në qendër të tokës, që besohej nga grekët e lashtë se ishte në Delphi.

Mitologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Python, nganjëherë i shkruar Pytho, kryesonte në orakullin Delphic, i cili ekzistonte në qendrën e kultit për nënën e tij, Gaia, "Tokë", Pytho që ishte emri i vendit që u zëvendësua për Krisa e mëparshme. Grekët e konsideronin vendin si qendrën e tokës, të përfaqësuar nga një gur, omfalos ose kërthizë, të cilën Python e ruante.

Python u bë armiku ktonik i hyjnisë së mëvonshme olimpike Apollo, i cili e vrau atë dhe pushtoi shtëpinë dhe orakullin e mëparshëm të Python. Këto ishin më të famshmit dhe më të nderuarit në botën e lashtë greke dhe romake. Ashtu si shumë përbindësha, Python njihej si djali i Gaias dhe profetizohej si djali i Gaias. Prandaj, Apollonit iu desh ta eliminonte këtë kundërshtar përpara se të krijonte tempullin e tij në Delphi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]