Jump to content

Pjekja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bukë e sapopjekur.

Pjekja është një metodë e përgatitjes së ushqimit që përdor nxehtësinë e thatë, zakonisht në furrë, por mund të bëhet edhe në hi të nxehtë ose në gurë të nxehtë. Artikulli më i zakonshëm i pjekur është buka, por mund të piqen shumë lloje të tjera ushqimesh.[1] Nxehtësia transferohet gradualisht "nga sipërfaqja e ëmbëlsirave, biskotave dhe copave të bukës në qendrën e tyre. Ndërsa nxehtësia kalon, ajo i shndërron brumet dhe brumërat në produkte të pjekura dhe më shumë me një kore të fortë të thatë dhe një qendër më të butë".[2] Pjekja mund të kombinohet me pjekjen në skarë për të prodhuar një variant hibrid barbekju duke përdorur të dyja metodat njëkohësisht, ose njëra pas tjetrës. Pjekja lidhet me skarë sepse koncepti i furrës së muraturës është i ngjashëm me atë të një grope tymi.

Pjekja tradicionalisht është bërë në shtëpi për vaktet e përditshme dhe në furra buke dhe restorante për konsum lokal. Kur prodhimi u industrializua, pjekja u automatizua nga makineritë në fabrika të mëdha. Arti i pjekjes mbetet një aftësi themelore dhe është e rëndësishme për të ushqyerit, pasi produktet e furrës, veçanërisht buka, janë një ushqim i zakonshëm dhe i rëndësishëm, si nga pikëpamja ekonomike, ashtu edhe nga ajo kulturore. Një person që përgatis pjekje si profesion quhet bukëpjekës. Në një shënim të lidhur, një kuzhinier pastiçerie është dikush që është trajnuar në artin e bërjes së pastave, ëmbëlsirave, ëmbëlsirave, bukës dhe produkteve të tjera të pjekura.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "60 Baking Recipes We Stole From Grandma". Taste of Home (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2018-10-19. Marrë më 2018-10-19.
  2. ^ Figoni, Paula I. (2011). How Baking Works: Exploring the Fundamentals of Baking Science (bot. 3rd). New Jersey: John Wiley & Sons. ISBN 978-0-470-39813-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)p.38