Jump to content

Pjetër Kanisiusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Pjetri Kanisiusi
Pjetri Kanisiusi 1600.
Doktor i kishës
Lindi 8 maj 1597Nimvegen, Hollandë
Vdiq 21 dhjetor, 1597Frajburg, Zvicërr
Nderohet nga Kisha katolike romake
Lumënuar 1869
Shenjtëruar 1925 nga Papa Piusi XI
Shenjat Kafka, kryqi dhe katekizmi.
Festa 27 prill ose 21 dhjetor.

Shën Pjetri Kanisiusi (lat. Petrus Canisius) lindi me 8 maj 1597Nimvegen, Hollandë dhe u pagëzua si Pieter Kanijs.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishte teolog i shquar, shkrimtar dhe jezuiti i parë hollandez. Nderohet nga kisha katolike si shenjtor, dhe mbahet si një prej 33 doktorëve të saj. Luftoi kundër përhapjes së protestantizmitGjermani, Austri, Bohemi, dhe Zvicërr. Atij i takon nderi i ruajtjes së katolicizmit në Gjermani pas reformës luteriane. Sh. Pjetri Kanisiusi vdiq me 21 dhjetor, 1597Frajburg, të Zvicrës.

Sh. Pjetri Kanisiusi u shenjtërua në vitin 1925. Dita e festës së tij është 27 prilli ose 21 dhjetori.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Summa doctrinae christianae 1555
  • Catechismus minimus 1556
  • Parvus catechismus catholicorum 1558

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]