Plazhi i Semanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Plazhi i Semanit është një plazhShqipëri. Plazhi është rreth 3.5 km i gjatë dhe rreth 2 km i gjerë.[1].Rëra është nga 20 m deri 150 m e shfrytëzueshme .Dy nga karakteristikat e tij janë rëra e imët dhe e ashpër e pasur me jod dhe pylli i pishave ,me një siperfaqje prej 1468 hektarësh menjëherë pas këtij masivi inerti të imët. Në këto përfshihen pyje dhe shkurre . Ekonomia pyjore është e ndarë në ngastra ose parcela.Bregu pyjor mbron nga erërat e forta brezin dhe pastron ambjentin. Hapësira pyjore frekuentohet nga kafshe autoktone si ujku, ,kacalli ,dhelpra dhe lepuri . Pozicioni i favorshëm gjeografik i jep Semanit mundësi për zhvillimin e porteve të vogla detare. Deri pas Luftës së Dytë Botërore ne Seman ekzistonte një i tillë . Zona përmban edhe disa laguna me ujë të kripur si Godulla,Kërnalli,Hauzi te cilët shquhen për llojshmërinë e peshkut dhe shpendëve të rralla të egra vendi e migratore.  Shpendë të tilla si: rosa ,pata, lejleku shtegetar .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bashkia Fier - Vizituar me 3 gusht 2011

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]