Podolsk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Podolsk
Подольск
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej309.250
{{{postal_code_type}}}
142100—142134

Podolsk (Rusisht: Подо́льск) është një qytet industriale dhe qendër administrate të Rreth i Podolskut në Oblastin e Moskës, Rusi. Gjendja e qytetit është rrëzë lumit Pahra, që është një degë i lumit Moskva. Podolsk është qyteti më i madh në Oblastin e Moskës dhe sipas regjistrimit të populit në 2002, Podolsk kishte 180,963 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para revolucionit të vitit 1917, Podolsk ishte një nga qytetet më të industrializuara në Rusi. Fabrika Mekanike Podolsk që prodhonte makina qepëse u krijua këtu.

Në vitet 1930, shkrimtarja komuniste amerikane Myra Page e përshkroi Podolsk në broshurën e saj Soviet Main Street.[1]

Në vitin 1971, Podolsk iu dha Urdhri i Flamurtarit të Kuq të Punës. Në kohët sovjetike, Podolsk ishte një nga gjigantët industrialë në Oblastin e Moskës. Në atë kohë, kishte më shumë se shtatëdhjetë fabrika që vepronin në qytet. Shumica e qytetarëve punonin në këto uzina.

Podolsk është vendi i Arkivave Qendrore të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Podolsk binjakëzohet me:[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Page, Myra; Baker, Christina Looper (1996). In a Generous Spirit: A First-Person Biography of Myra Page (në anglisht). University of Illinois Press. fq. 125–127. Marrë më 4 gusht 2018.
  2. ^ "Города-побратимы". Podolsk official website (në rusisht). Podolsk. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2020. Marrë më 4 shkurt 2020.