Jump to content

Pointilizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Detaj nga Parada de cirque e Seurat, 1889, që tregon pikat e kundërta të bojës që përcaktojnë Pointillizmin

Pointillismi ( /p ɔɪ n t ɪ l ɪ z əm / ) është një teknikë e pikturës, në të cilën të voglat, pika të dallueshme e ngjyrës janë aplikuar në modelet për të formuar një imazh.

Georges Seurat dhe Paul Signac zhvilluan teknikën në vitin 1886, duke u degëzuar nga Impresionizmi . Termi "Pointillizëm" u krijua nga kritikët e artit në fund të viteve 1880 për të tallur veprat e këtyre artistëve, por tani përdoret pa konotacionin e tij të hershëm tallës. [1] Lëvizja Seurat filloi me këtë teknikë edhe njihet si Neo-impresionizëm . Divizionistët përdorën një teknikë të ngjashme modelesh për të formuar imazhe, megjithëse me shirita më të mëdhenj në formë kubi.

Teknika mbështetet në aftësinë e syrit dhe mendjes së shikuesit për të përzier njollat e ngjyrave në një gamë më të plotë të toneve. Ka të bëjë me Divizionizmin, një variant më teknik i metodës. Divizionizmi merret me teorinë e ngjyrave, ndërsa pointillizmi është më i përqendruar në stilin specifik të furçave të përdorura për të aplikuar bojën. [1] Eshtë një teknikë me pak praktikuesw serioze sot dhe shihet veçanërisht në veprat e Seurat, Signacit dhe Cross . Sidoqoftë, shihni gjithashtu veprat e hershme të Andy Warhol dhe Pop Art .

Paul Signac, Femmes au Puits, 1892, duke treguar një detaj me ngjyrat përbërëse. Musée d'Orsay, Paris
Henri-Edmond Cross, L'air du soir, c.1893, Musée d'Orsay

Nga viti 1905 deri në 1907, Robert Delaunay dhe Jean Metzinger pikturuan në një stil Divizionist me sheshe të mëdha ose 'kube' të ngjyrës: madhësia dhe drejtimi i secilit i dha një sens ritmi pikturës, megjithatë ngjyra ndryshonte në mënyrë të pavarur nga madhësia dhe vendosja. [2] Kjo formë e Divizionizmit ishte një hap i rëndësishëm përtej preokupimeve të Signac dhe Cross. Në vitin 1906, kritiku i artit Louis Chassevent njohu ndryshimin dhe, siç theksoi historiani i artit Daniel Robbins, përdori fjalën "kubike" e cila më vonë do të merrej nga Louis Vauxcelles për të pagëzuar Kubizmin . Chassevent shkruan:

"M. Metzinger është një mozaik si M. Signac por ai sjell më shumë saktësi në prerjen e kubeve të tij të ngjyrave të cilat duket se janë bërë në mënyrë mekanike [. . . ] ". [3] [4] [5] [6]

Praktika e Pointillizmit është në kontrast të mprehtë me metodat tradicionale të përzierjes së pigmenteve në një paletë . Pikaillizmi është analoge me procesin e shtypjes me katër ngjyra CMYK të përdorura nga disa printera me ngjyra dhe shtypje të mëdha që vendosin pika të cianit, magjentës, të verdhës dhe çelësit (e zezë). Televizorët dhe monitorët e kompjuterave përdorin një teknikë të ngjashme për të përfaqësuar ngjyrat e figurave duke përdorur ngjyrat e kuqe, jeshile dhe blu (RGB).

Nëse drita e kuqe, blu dhe jeshile ( fillorët shtesë ) janë të përziera, rezultati është diçka afër dritës së bardhë (shih Prism (optika) ). Piktura është në thelb tërheqëse, por ngjyrat Pointilliste shpesh duken më të ndritshme sesa ngjyrat tipike të përziera subtraktive. Kjo mund të jetë pjesërisht sepse shmanget përzierja subtraktive e pigmenteve, dhe për shkak se disa nga kanavacat e bardha mund të tregohen midis pikave të aplikuara.

Teknika e pikturës e përdorur për përzierjen e ngjyrave Pointilliste është në kurriz të furçës tradicionale të përdorur për të përshkruar strukturën .

Pjesa më e madhe e Pointillizmit bëhet në lyerje me vaj. Placedo gjë mund të përdoret në vendin e saj, por vajrat preferohen për trashësinë dhe tendencën e tyre për të mos kandiduar ose rrjedh gjak. [7]

Përdorime të zakonshme të Pointillizmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pointillé zakonisht përdoret për lidhjen e ndërlikuar të kapakëve të librave të bërë me dorë në shekullin e shtatëmbëdhjetë, dekorimin e armëve dhe forcave të blinduara metalike, si dhe për dekorimin e armëve të zjarrit të bëra me dorë.

Pointillizmi gjithashtu i referohet një stili të përbërjes muzikore të shekullit të 20-të. Shënime të ndryshme muzikore bëhen në izolim, sesa në një sekuencë lineare, duke dhënë një strukturë të shëndoshë të ngjashme me versionin e pikturës së Pointillizmit. Ky lloj muzike njihet edhe si përpikëri ose klangfarbenmelodie .

Artistë të shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Vincent van Gogh, Self Portret, 1887, duke përdorur teknikën e pointillist.
Maximilien Luce, Morning, Interior, 1890, duke përdorur teknikën e pointillist.
 • Charles Angrand
 • Uckak Afër
 • Henri-Edmond Cross
 • Henri Delavallée
 • Albert Dubois-Pillet
 • Louis Fabien ( pseudonim )
 • Georges Lemmen
 • Maximilien Luce
 • Jean Metzinger
 • Camille Pissarro
 • John Roy
 • Georges Seurat
 • Paul Signac
 • Vincent van Gogh
 • Théo van Rysselberghe
 • Hippolyte Petitjean
 • Jan Toorop

Piktura të dukshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Një pasdite e dielë në ishullin e La Grande Jatte nga Georges Seurat
 • Banje në Asnieres nga Georges Seurat
 • Mullinjtë e erës në Overschie nga Paul Signac
 • Bankat e Seine nga Georges Seurat
 • Një skenë bregdetare nga Théo van Rysselberghe
 • Familja në pemishte nga Théo van Rysselberghe
 • Fshat në mesditë nga Théo van Rysselberghe
 • Pasdite në Pardigon nga Henri-Edmond Cross
 • Rio San Trovaso, Venecia nga Henri-Edmond Cross
 • Seine përpara Trocadero nga Henri-Edmond Cross
 • Pema e pishave në Shën Tropez nga Paul Signac ]
 • Opus 217. Kundër smaltit të një sfondi ritmik me rrahje dhe kënde, tone dhe ngjyra, Portreti i M. Félix Fénéon në 1890 nga Paul Signac
 • Lundrimi i Verdhë, Venecia nga Paul Signac
 • Katedralja e Notre Dame nga Maximilien Luce
 • Le Pont De Pierre, Rouen nga Charles Angrand
 • <i id="mwww">Plazhi në Heist</i> nga Georges Lemmen
 • Aline Marechal nga Georges Lemmen
 • Vazo lulesh nga Georges Lemmen
 • Dy nudo në një peizazh ekzotik nga Jean Metzinger
 • Georges Seurat, 1859–1891, një katalog ekspozitë plotësisht i dixhitalizuar nga Muzeu Metropolitane i Arteve Biblioteka
 • Signac, 1863-1935, një katalog ekspozitë plotësisht i dixhitalizuar nga Muzeu Metropolitane i Bibliotekave të Artit
 1. ^ a b "Pointillism". www.artcyclopedia.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Jean Metzinger, ca. 1907, quoted in Georges Desvallières, La Grande Revue, vol. 124, 1907, as cited in Robert L. Herbert, 1968, Neo-Impressionism, The Solomon R. Guggenheim Foundation, New York
 3. ^ Robert L. Herbert, 1968, Neo-Impressionism, The Solomon R. Guggenheim Foundation, New York
 4. ^ Louis Chassevent: Les Artistes indépendantes, 1906
 5. ^ Louis Chassevent, 22e Salon des Indépendants, 1906, Quelques petits salons, Paris, 1908, p. 32
 6. ^ Daniel Robbins, 1964, Albert Gleizes 1881 – 1953, A Retrospective Exhibition, Published by The Solomon R. Guggenheim Foundation, New York, in collaboration with Musée National d'Art Moderne, Paris, Museum am Ostwall, Dortmund
 7. ^ "Nathan, Solon. "Pointillism Materials." Web. 9 Feb 2010". Arkivuar nga origjinali më 2009-10-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)