Prizmi (optikë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Prizmi (nga greq. prīsma, e parë, e shikuar; nga prīzein, shikoj, shoh) në optikë është një copë qelqi, kristali ose lëndë tjetër e tejdukshme e prerë me kënde të drejtë dhe faqe të rrafshta. Prizmi zakonisht ka një formë gjeometrike trekëndëshe me një bazë trekëndëshe dhe faqe kënddrejta. Disa lloje prizmash optikë nuk e kanë trajtën e prizmave gjeometrikë.

Prizmat në optikë janë të dobishëm për studimin dhe analizimin e dritës nëpërmjet përthyerjes, pasqyrimit ose përhapjes së saj.


Llojet e prizmave[redakto | redakto tekstin burimor]

Prizmat pasqyrues[redakto | redakto tekstin burimor]

Prizmat përhapës[redakto | redakto tekstin burimor]

eshte ai prizem ne te cilen perhapet ngjyra e kalter, e gjelber dhe e kuqe duke i perhapur formon 7 ngjyrat e ylberit si e bardha e verdha, lejla e kalter

Prizmat polarizues[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]