Jump to content

Policia e Izraelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Policisë së Izraelit.

Policia e Izraelit (hebraisht: Mišteret Yisra'el; arabisht: Shurtat Isrāʼīl) është forca policore civile e Izraelit. Ashtu si me shumicën e forcave të tjera policore në botë, detyrat e saj përfshijnë luftimin e krimit, kontrollin e trafikut, ruajtjen e sigurisë publike dhe kundër terrorizmin. Është nën juridiksionin e Ministrisë së Sigurisë Kombëtare. Selia Kombëtare e Policisë së Izraelit ndodhet në Kiryat HamemshalaJeruzalem.[1]

Policia e Izraelit operon në të gjithë Izraelin, në zonën C të Bregut Perëndimor dhe në lartësitë e Golanit, në të gjitha vendet ku Izraeli ka kontroll civil. Ajo është agjencia e vetme civile e zbatimit të ligjit në Izrael: nuk ka forca policore komunale ose rajonale, megjithëse disa komuna operojnë njësi komunale të zbatimit që merren me shkelje të nivelit të ulët dhe ofrojnë siguri shtesë dhe si të tilla kanë fuqinë për të shqiptuar gjoba, por nuk kanë autoritet policor.

Në rast urgjence, policia mund të arrihet duke telefonuar numrin 100 nga çdo telefon në Izrael.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jerusalem Issue Briefs-The U.S.-Israeli Dispute over Building in Jerusalem: The Sheikh Jarrah-Shimon HaTzadik Neighborhood". web.archive.org. 2010-06-09. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2010. Marrë më 2024-05-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ "Israel's police, fire and EMS will now come in a package thanks to AI - The Jerusalem Post". web.archive.org. 2022-09-30. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2022. Marrë më 2024-05-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)