Popeye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Popeye është protagonisti kryesor i filmit të animuar Popeye the Sailor, një personazh marinari i krijuar në vitin 1928 nga Elzie Crisler Segar për comic strip Thimble Theater (më pas u riemërua pas Popeye). Ylli i shumë komikave dhe karikaturave të animuara, ai është i njohur më së miri për syrin e tij të djathtë (ose krejtësisht të humbur), parakrahët e mëdhenj me dy tatuazhe spirancë, krahët e sipërm të dobët dhe llullë duhani. Herë pas here mund të shihet duke pirë duhan me llullën e tij dhe ndonjëherë e përdor si armë duke fryrë tymin në fytyrat e armiqve të tij. Forca e tij ndryshon midis portreteve të tij: sa i përket komikave origjinale, ai është super-njerëzor i fortë dhe mund të heqë objekte të mëdha, ndërsa në përshtatjet e mëvonshme ai nuk është aq i fuqishëm derisa të fitojë një forcë duke ngrënë spinaq. Ai është i njohur të pëshpërit kur flet dhe përhapet në gjuhën angleze (p.sh. ai i quan elefantët dhe foshnjat "elefinks" dhe "infinks", përkatësisht). Krijuesi i Popeye, Segar, e karakterizoi atë si të dhunshëm dhe të paivilizuar por introspektiv dhe me një fije të lartë morale.

Popeye ka një histori të gjatë dhe të pasur që përfshin gati një shekull dhe është një nga personazhet vizatimor më të njohur dhe të dashur në botë, që konsiderohet vazhdimisht si një nga më të mirët e krijuar ndonjëherë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popeye lindi djalin e Poopdeck Pappy dhe një grua pa emër në një tajfun në Santa Monica (me Popeye gabimisht që pretendonte se kishte lindur në moshën 2 ose 3 vjeç). Menjëherë pas lindjes, babai i tij Poopdeck u largua nga shtëpia dhe nuk u pa më kurrë, dhe fati i nënës së tij ishte i panjohur, duke e lënë të riun Popeye një "jetimore" të rritur nga një rojtar i jetimoreve, i cili i dha atij numrin e identitetit prej 185.764. Si foshnjë, Popeye tashmë kishte llullën e tij të nënshkrimit, që supozohet se i ishte dhënë nga babai i tij përpara se të largohej. Me sa mund ta kujtonte, Popeye i vogël ishte i impresionuar nga stërvitja e hershme në shtëpi dhe ushtrohej sa më shpejt që të ishte në gjendje, por shmangte hyrjen në përleshje serioze, deri sa ishte në moshën 4 vjeç, ku më në fund kishte pasur mjaft kujdestarinë e tij të jetimit dhe e lanë e kanë atë. Pas këtij incidenti, dukej sikur rojtari i Popeye u bë i mahnitur me fëmijën dhe vendosi të futej në konkurse (të ngjashme me shfaqjet e qenve), ku i riu Popeye u bë një fëmijë i çmimeve në shumë shfaqje dhe gjithmonë krenohej me madhështinë e tij në matjet e tij të Bertillon. Përfundimisht, jetimi Popeye do të binte në periudha të vështira pasi të linte jetimoren, dhe u detyrua të vishte thasë miell për rroba, por për fat të mirë, djaloshin pa fat e morën Whaler Joe në portet, i cili madje bleu djalin e ri një llullë të re dhe një kapelë tërheqëse kashte me një antenë radio mbi të.

Në moshën gjashtë vjeçare, Popeye filloi të përmbushë premtimin e tij për të marrë ushtrimin e tij më seriozisht dhe filloi të përkushtohej për të luftuar me zënkat vendase, duke hedhur me lehtësi armiqtë e tij mes luleve të barbarozës, gjithmonë duke premtuar se do ta bënte këtë dhe kurrë nuk e thyeu fjalën e tij. Ndërsa novacioni i Popeye u rrit mes fëmijëve, ai pa dashje u bë një faktor për të mirë në dekurajimin e fëmijëve të tjerë të tij të përafërt nga doktoresha, duke e bërë këtë duke qenë shumë i mirë në vetë lojën, pasi ai gjithnjë mori 18 pasime të drejta kur rrokulliset zaret. Pavarësisht nga dashuria e tij për bërje gërvishtëse, Popeye do të detyrohej të shesë zaret e tij të dashur për epërsinë në to pasi kujdestari i tij Whaler Joe ra në kohë të vështira. Një ditë, Popeye u nis me një varkë me asgjë tjetër përveç një kunj të përkulur dhe një rrobë fije, me shpresën se do të ndihmonte kujdestarin e tij duke kapur balena për të. Fatkeqësisht, pasi arriti në podën e balenave, Popeye kuptoi se ishte keqpërgatitur kundër kafshëve gjigande të detit, të cilët rrëzuan rreth anijes së tij të vogël, ndërsa lëshuan një kalorës me zë të lartë, gjë që bëri që Popeye të përgjigjet me një temperaturë të shpejtë "Shpërtheni mua, ju- ! "- por përpara se ai të mbaronte, balenat papritmas u ndalën. Ishte atëherë, balena më e madhe, e ofenduar thellë, hipi në anijen e vogël të Popeye dhe e spërkati me një avion të fuqishëm uji. Ky veprim zemëroi të riun Popeye aq shumë sa zemërimi i tij u bë forcë e pastër; ai shpejt u kthye përsëri në këmbë dhe gjuajti balenë me të gjitha forcat, duke vrarë menjëherë alfa krenare dhe vazhdoi të merrte pjesën tjetër të pod. Një Popeye i vogël triumfues më pas u kthye në shtëpi me një varg balenash të këndshme për Whaler Joe atë natë.

Me arritjen në moshën 12 vjeç, Popeye i kishte befasuar të gjithë ata që i njihte me faktin e qartë se ai tani ishte si një burrë me moshë të plotë, puberteti e kishte goditur fort pasi tani duhej të rruante pas çdo vakti. Ishte rreth kësaj radhe që Popeye më në fund (por pa dije) u nis për në det, pasi u u detyrua të bashkohej një ekuipazh një natë pasi disa miu bilge vendosën një mikrob në "sodie pop" e tij për ta trokas atë. Pasi u zgjua, ai e gjeti veten në bosht të Josie Lee me një ekuipazhi të ri që po e rrethonte, kështu që ai vendosi të rrëshqasë një "ngacmim" vetë për të gjithë në ekuipazh me grushtat e tij, përfshirë kapitenin. Ishte atëherë që Josie Lee filloi të zhvendosej në det dhe pas disa ditësh, Popeye e kuptoi që i pëlqente ky stil i të jetuarit dhe do të vazhdonte t’i kushtonte jetën e tij asaj të rrugës së marinarëve, duke vendosur të bashkohej me ekuipazhin e Josie Lee dhe filloni të praktikoni "shëtitjen e tij të marinarëve" nga atëherë e tutje. Popeye më pas iu përkushtua të lundronte detet, të kërkonte përleshje dhe aventura të reja, si dhe çdo të dhënë për vendndodhjen e Pappy të humbur prej kohësh.

Popeye humbi syrin e tij të djathtë në një luftë dhe e humbi edhe luftën. Megjithë këtë humbje të tmerrshme, Popeye nuk u dobësua dhe vetëm u bë më i rrezikshëm nga përvoja, dhe ai shpejt u rekuperua dhe vazhdoi shërbimin e tij si marinar në Josie Lee, duke vazhduar të bënte raundet e tij të rregullta të natës, duke mbështjellë orën e spirancës, gjithmonë duke qëndruar para direkut, në mënyrë që të thoshte "Më rrah!" kur era i godiste sails dhe gjithnjë duke i mbajtur grushta të forta ndërsa muroste armiqtë e tij vetëm me grushtin e majtë, sepse nëse ai do të përdorte grushtin e djathtë, ai nuk do të ishte në gjendje të kontrollonte forcën e tij pa e harruar kundërshtarin e tij për shkak se nuk e kishte syrin e duhur të jetë në sinkron me grushtin e tij më. Në ato ditë, duhej të ishte një marine guximtare ose e marrë për të pësuar zemërimin e Popeye.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anglisht
William Costello (1933–1935)
Detmar Poppen (1935–1936, radio only)
Floyd Buckley (Be Kind To Aminals, 1936–1937 radio appearances)
Jack Mercer (1935–1945 and 1947–1984)
Mae Questel (Shape Ahoy)
Harry Foster Welch (1945–1947)
Maurice LaMarche (1985–duke vazhduar)
Billy West (komercialet Popeye's Voyage: The Quest for Pappy, Drawn Together, Minute Maid)
Keith Scott (Popeye and Bluto's Bilge-Rat Barges)[1]
Scott Innes (commercials)
Tom Kenny (test animacioni 2014)[2]
Japonisht
Kōichi Yamadera

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Scott, Keith. "Popeye's Bilge-Rat Barges". Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2019. Marrë më 20 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Popeye (2016)". behindthevoiceactors.com. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2016. Marrë më 20 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)