Port Alexander, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Port Alexander, Alaska
Anglisht : Port Alexander
qytet
Vendndodhja
Port Alexander, Alaska is located in SHBA Alaska
Port Alexander, Alaska
Port Alexander, Alaska

Koordinatat: 56°14′24″V 134°39′26″P / 56.24000°V 134.65722°P / 56.24000; -134.65722

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Prince of Wales-Hyder
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39 km2
 •  tokësore 9.8 km2
 •  ujore 29.2 km2
Lartësia 13 m (m.n.d.)
Popullsia 81 banorë (2000)
Dendësia 8.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi July 9, 1974[1] The incorporation followed the detachment of the area from the original boundaries of the City and Borough of Sitka.
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99836
Prefiksi 907
Koordinatat 56° 14′ 24″ Veri

134° 39′ 26″ Perëndim

Port Alexander, Alaska (Port Alexander) është një qytet në qarkun Prince of Wales-Hydershtetit federal Alaska, SHBA. Në Port Alexander, Alaska jetojnë 81 banorë (2000), dhe dendësia e popullisë është 8.3 banor/km2 (21.5 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 39 km2 (15 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 13 m (43 ft).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. January 1996. p. 122. 


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Port Alexander, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale