Preshov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Preshov
Prešov
Qytet
noform
Ndalesa e autobusit. Rruga Hlavná, Preshov.
Stema_figura
Stema
Flag of Prešov.svg
Flamuri
Vendndodhja
Preshov is located in Sllovakia
Preshov
Preshov

Koordinatat: 49°0′0″V 21°14′0″L / 49.00000°V 21.23333°L / 49.00000; 21.23333

Administrimi
Shteti Flamuri Sllovakia
Rajoni Rajoni Preshov
Distrikti Preshov
Kryetari i Bashkisë Andrea Turčanová
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 70.43 km2
Lartësia 255 m (m.n.d.)
Popullsia 89,618 banorë
Dendësia 1 272,44 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 080 01,080 06
Prefiksi (+421) 51
Targa PO, PV
Koordinatat 49° 0′ 0″ Veri

21° 14′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.presov.sk

Preshov (Sllovakisht: Prešov) është qytet në lindje të Sllovakisë. Sipas vitit 2016, qyteti ka pasur 89,618 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Preshov ka klimë kontinetale me katër stina. Ajo karakterizohet nga një ndryshim i rëndësishëm mes verës së nxehtë dhe dimrave të ftohtë, me dëborë.

Sportet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futboll[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Preshov është vendi i klubit futbollisitik - 1. FC Tatran Prešov, i cili është skuadra më e vjetër në Sllovaki.

Hokej në akull[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i qytetit në hokej është HC Prešov Penguins. Stadiumi vendas i klubit është ICE Arena, i cili ndodhet afër stadiumit të hendbollit dhe ka kapacitet të 5500 tifozëve.

Hendbolli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi i qytetit në hendboll është HT Tatran Prešov, e cila është klubi më i popullarizuar dhe më i suksesshëm. Skuadra nuk merr pjesë vetëm në ligën sllovake, por edhe në ligën ndërkombëtare SEHA me skuadrat më të mira prej rajonit. Shumë lojtarë të skuadrës janë poashtu anëtarë të kombëtares sllovake e hendbollit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Twinnings" (PDF). Central Union of Municipalities & Communities of Greece. Marrë më 25 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Miasta partnerskie i zaprzyjaźnione Nowego Sącza". Urząd Miasta Nowego Sącza. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2013. Marrë më 1 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)