Prezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prezi
Webfaqjawww.prezi.com
Tipi i faqesPrezantim, Bashkëpunim
Gjuha(t) e gjendshmeanglisht, portugalisht, spanjisht, koreanisht, italisht,japonisht,gjermanisht, frengjisht, hungarisht
Lëshuar mëprill 5, 2009; 15 vite më parë (2009-04-05)
Gjendja e tanishmeAktive

Prezi është një softuer për prezantime i bazuar në cloud [1][2][3][4][5]. Ky produkt përdor një ndërfaqe (zooming user interface - ZUI), e cila i mundëson përdoruesve ti zmadhojnë dhe zvogëlojnë mediat e prezantimeve të tyre, dhe i lejon përdoruesit që të shfaqin dhe për të lundrojnë nëpër informacione brenda një hapësire 2.5D apo paralaks 3D në boshtin Z. Prezi zyrtarisht u themelua në prill 2009 nga bashkëthemeluesit Adam Somlai-Fischer, Peter Halacsy dhe Peter Arvai.[6]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezi (ose Prezi.com) u krijua me mbështetjen e Kitchen Budapest dhe Magyar Telekom në vitin 2008 në mënyrë që të zëvendësojë prezantimet e zakonshme të bazuara në slide. Sot projekti asistohet nga Sunstone Capital [7][8]. Zhvillimi është bërë nga Zui Labs i udhëhequr nga tre themeluesit e tij hungarez Péter Árvai, Szabolcs Somlai-Fischer dhe Péter Halácsy. Fjala "prezi" është shkurtimi hungarisht për prezantimin.

Produktet dhe karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezi Path Tool

Prezi ZUI[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktorët e Prezi online dhe offline ZUI përdorin një paketë të përbashkët të mjeteve, duke i mundësuar përdoruesve të afrojnë-largojnë, zmadhojnë-zvogëlojnë, rrotullojnë apo të redaktojnë një objekt.

Prezi Desktop[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezi Collaborate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezi Viewer për iPad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezi Viewer[9] është një aplikacion i zhvilluar për iPad, për të shikuar prezantimet e krijuara me Prezi-n nga llogaria online e Prezi-t.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biznes dhe konferenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa përdorues në Forumin Ekonomik Botëror janë duke përdorur Prezi-n për prezantimet e tyre [10]. Shumë folës në Konferencën TED kanë përdorur Prezi-n, duke përfshirë edhe përgjegjësin e TED, Chris Anderson, i cili e ka përdorur Prezi-n për prezantimin e tij në TEDGlobal 2010: How Web Video Powers Global Innovation [11]. Michael Chasen, President/CEO i Blackboard, Inc., e ka përdorur Prezi-n për të ofruar fjalimin hapës në konferencën e tyre vjetor të përdoruesve, BbWorld 2011 [12]. Anëtarët e FBLA së fundi kanë filluar të përdorin këtë softuer.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Topozoo". Geared for Imagination. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2018. Marrë më 25 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Susan Gunelius. "Stand out from competitors with Prezi". Forbes.com LLC. Marrë më 25 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Cluthe, Kirsten (2011-04-26). "Ten Essential Business Tools - Presentations: Prezi.com - Slideshow from". PCMag.com. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2012-06-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Watters, Audrey (2011-01-10). "View Your Prezi Presentations Anywhere Via New iPad App". Readwriteweb.com. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2012. Marrë më 2012-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Susan Gunelius (2012-04-18). "Stand Out From Competitors With Prezi Presentations - Forbes". Blogs.forbes.com. Marrë më 2012-06-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Prezi is going public — Prezi Blog". Prezi Blog. 2009-03-31. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2016. Marrë më 2016-03-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Prezi has been funded by Sunstone Capital". Prezi. 21 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali (Blog) më 21 tetor 2014. Marrë më 20 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Sunstone Capital. "Prezi Press Kit". Press release. Archived from the original on 21 tetor 2014. https://web.archive.org/web/20141021012915/http://sunstone.eu/wp-content/uploads/2012/05/sunstone-and-prezi.pdf. Retrieved 20 tetor 2014. 
 9. ^ "Viewer for iPad". Prezi. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2012. Marrë më 2012-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "zoomintoprezi - Latest - How to create a good prezi - World Economic Forum". Blog.prezi.com. 2009-11-03. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2012. Marrë më 2012-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Chris Anderson: How YouTube is driving innovation". YouTube. 2010-09-14. Marrë më 2015-05-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "BbWorld 2011 Corporate Keynote". YouTube. 2011-07-26. Marrë më 2012-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]