Principata e Gjirokastrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Principata e Gjirokastrës
1386–1418
KryeqytetiGjirokastër
Gjuhët e zakonshmeshqipja
Feja
Krishterimi
Forma e qeverisjesPrincipat
Mbreti 
• 1386-1418
Gjin Zenebishi
Epoka historikeMesjeta
• Established
1386
• Disestablished
1418
Pasuar nga
Perandoria Osmane

Principata e Gjirokastrës (1386–1418) ishte një principatë shqiptare e krijuar nga Xhin Zenevishi në vitin 1386, që përfshin zonën përreth Gjirokastrës (jugu i sotshëm i Shqipërisë). Ajo ishte pushtuar nga Osmanët në vitin 1414, por Zenevishi ishte në gjendje të grumbulloj popullatën vendase dhe të rimarrë mbretërinë e tij para se në fund të mposhtet nga Osmanët në vitin 1418.

Krijimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1380, Xhin Zenevishi ishte emëruar sebastokrator dhe prefekti i Çamërisë pranë Delvinës. Ai ishte gjithashtu i sundimtari i Pyrgo dhe Sayada. Ai u dorëzua para turqve pas pushtimit të parë dhe u dha të birin e tij si një peng të dërgohej në Edrene në oborrin e Sulltanit. Biri i tij u konvertua në Islam dhe u bë i njohur si Hamza Beu, një ushtarak udhëheqës. Menjëherë pas Betejës në Savra në vitin 1385 dhe dorëzimi i tij tek Otomanët, Gjon bëri kryengritje dhe mori kalanë e Gjirokastrës, i inkurajuar pa dyshim nga sulmi në Janinës nga Shqiptarët e Acarnanias. Në vitin 1386 ai zyrtarisht mori titullin e Princit të Gjirokastrës, një post që ai e mbajti deri në prishjen e principatës së tij.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]