Progoni i Krujës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Progoni
Princ i Arbërisë
Mbretërimi1190-1198
ParaardhësitPost i krijuar
PasardhësiGjin Progoni
FëmijëGjin Progoni, Dhimitër Progoni
[[Dinastia|]]Shtëpia e Progonit
Vdiq1198

Progon ose Progoni i Krujës ishte kryetari arbër i Principatës së Arbërit në shekullin e 12.[1][2] Ai e fitoi pasurinë e kalasë së Krujës dhe tokat përreth saj në mes të viteve 1190 dhe 1198, dhe kishte titullin e archon (të përmendur në Mbishkrimin e Gëziqit).[3]

Pasi kalaja e Krujës u bë pronë e tij, Progon shpalli veten archon në vitin 1190.[1][2]

Ai ishte pasuar nga djali i tij Gjin i cili më vonë u pasua nga Dhimitër Progoni. Ai themeloi Dinastia e Progonit e cila do të posedojnë tokat deri në 1216, kur Grigor Kamona mori fronin.[1][2]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Akademia Shqiptare e Shkencave - Historia E Popullit Shqiptar 2002 edition p.197 [1] Arkivuar 1 tetor 2011 tek Wayback Machine
  2. ^ a b c Fine, John Van Antwerp (1994). The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century (në anglisht). University of Michigan Press. fq. 51. ISBN 9780472082605.
  3. ^ Curta, Florin (2006). Southeastern Europe in the Middle Ages, 500-1250 (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 340. ISBN 9780521815390.
  4. ^ Akademia 2002, p. 197.
Paraardhësi
Post i krijuar
Arhond i Krujës
Progoni
1190–1198
Pasardhësi
Gjini