Punëtoria shkollore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Punëtoria shkollore (mësimore) është një lloj specifik i arsimit dhe i aftësimit interaktiv profesional ku pjesëmarrësit kryejnë aktivitete të trajnimit aktiv (për ndryshim nga leksionet apo prezentimet me karakter të dëgjimit pasiv). Varësisht nga tipi ose lloji i shkollës organizohet edhe punëtoria e shkollës, kopshti shkollor ose edhe reparti i prodhimit. Në përgjithësi, ekzistojnë dy lloje të punëtorive mësimore:

  1. Punëtoritë e përgjithshme (seminaret) të cilat zakonisht kanë një audiencë të përzier, si dhe 
  2. Punëtoritë e mbyllura të cilat janë të fokusuara drejt përmbushjes së nevojave trajnuese të një grupi specifik.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jolles, Robert L (2005). How to Run Seminars and Workshops (bot. 3). John Wiley & Sons. fq. 5, 12, 48, 155, 320. ISBN 978-0-471-71587-0. Marrë më 2014-11-23. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)