Qarku Tauragė

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Tauragė
Tauragės apskritis
Tauragė, qyteti më i madh në qark
Tauragė, qyteti më i madh në qark
Flamuri i Qarku Tauragė
Stema Qarku Tauragė
Vendndodhja e Qarkut Tauragė
Vendndodhja e Qarkut Tauragė
VendiLituania Lituania
Qendra administrativeTauragė
Komunat
Sipërfaqja
 • Gjithsej4.409 km2 (1.702 sq mi)
 (6.7% e sipërfaqes së Lituanisë)
Popullsia
 (2020-01-01)
 • Gjithsej91.822
 • Vendi10-ta nga 10 (3.7% e popullsisë së Lituanisë)
 • Dendësia21,000/km2 (54,000/sq mi)
GDP
 • Gjithsej€1.2 miliard(2022)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166LT-TA
IZHNJ (2018)0.811[2]
very high · 10-ta

Qarku Tauragė (Lituanisht: Tauragės apskritis) është një nga dhjetë qarqetLituani. Është në perëndim të vendit dhe kryeqyteti i tij është Tauragė. Më 1 korrik 2010, administrata e qarkut u hoq,[3] dhe që nga ajo datë, Qarku Tauragė mbetet si njësi territoriale dhe statistikore.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e distriktit Jurbarkas
Komuna Pagėgiai
Komuna e distriktit Šilalė
Komuna e distriktit Tauragė

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BENDRASIS VIDAUS PRODUKTAS PAGAL APSKRITIS 2022 M. osp.stat.gov.lt
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  3. ^ "Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo" (në lituanisht). Seimas of the Republic of Lithuania. Marrë më 21 gusht 2011.