Jump to content

Qarku Telšiai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Telšiai
Telšių apskritis
Telšiai, qyteti më i madh në qark
Telšiai, qyteti më i madh në qark
Flamuri i Qarku Telšiai
Stema Qarku Telšiai
Vendndodhja e Qarkut Telšiai
Vendndodhja e Qarkut Telšiai
VendiLituania Lituania
Qendra administrativeTelšiai
Komunat
Sipërfaqja
 • Gjithsej4.349 km2 (1.679 sq mi)
 (6.7% e sipërfaqes së Lituanisë)
Popullsia
 (2020-01-01)
 • Gjithsej91.822
 • Vendi8-ta nga 10 (5.1% e popullsisë së Lituanisë)
 • Dendësia21,000/km2 (55,000/sq mi)
GDP
 • Gjithsej€2.2 miliard (2022)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166LT-TA
IZHNJ (2018)0.847[2]
very high · 4-ta

Qarku Telšiai (Lituanisht: Telšių apskritis) është një nga dhjetë qarqetLituani. Është në perëndim të vendit dhe kryeqyteti i tij është Telšiai. Më 1 korrik 2010, administrata e qarkut u hoq,[3] dhe që nga ajo datë, Qarku Telšiai mbetet si njësi territoriale dhe statistikore.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e distriktit Mažeikiai
Komuna e distriktit Plungė
Komuna Rietavas
Komuna e distriktit Telšiai

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BENDRASIS VIDAUS PRODUKTAS PAGAL APSKRITIS 2022 M. osp.stat.gov.lt
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  3. ^ "Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo" (në lituanisht). Seimas of the Republic of Lithuania. Marrë më 21 gusht 2011.