Qemal Butka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Qemal Butka (Butkë, 1907 - 28 nëntor 1997) ka qenë arkitekt, piktor, politikan dhe filatelist shqiptar.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

U lind në Butkë të kazasë së Kolonjës, në një degëzim të AliçkoveFrashërit. I ati iu vra gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe u rrit nga ungji i tij, Sali Butka.[1]

kryetar i Bashkisë së Tiranës prej vitit 1936 deri në vitin 1937.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Shtylla, Valter (2010). Qemal Butka, arkitekti, artisti, filatelisti: [Emin Riza, Arkitekt Qemal Butka"]. Tiranë: Gazeta shqiptare ("Milosao", suplement). - Nr. 4941. p. 12.