Frashëri (Përmet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Frashër
Fshat
Frashër
Frashër is located in Shqipëria
Frashër
Frashër
Frashër (Shqipëria)

Koordinatat:40°22′01″V 20°25′49″L / 40.366917°V 20.430235°L / 40.366917; 20.430235Koordinatat: 40°22′01″V 20°25′49″L / 40.366917°V 20.430235°L / 40.366917; 20.430235

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Gjirokastrës
Rrethi: Rrethi i Përmetit
Komuna: Komuna Frashër
Popullsia: 1 000 banorë
Faqe interneti: [1]
Targat e automjeteve: PR
Përdorimi i stampës

Frashëri (vllahisht: Farshar) ndodhet në rrethin e Përmetit. Eshte qender e fshatrave si Miçan, Zavalan Strevec, Goblar Kreshovë, Soropuj. Ky fshat për herë të parë del në regjistrin osman në vitin 1431-1432. Sipas këtyre regjistrave, Frashëri është një vendbanim i vogël me 12 shtëpi. Ky vendbanim me ecurinë historike sa vjen e rritet, aq sa në mesin e shekullit XIX numërohen 150 shtëpi, ndërsa në fillimet e shekullit XX-të, shënohen 550 shtëpi. Pra, është një fshat i vogël malor.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frashër është një fshat në Jug të Shqipërisë (Rrethi Përmet). Është shumë i pakalueshëm, ndodhet në jug të malit Tomorr, rreth 18 kilometra larg nga qyteti i Përmetit.

Koordinatat:

  • Gjerësia gjeografike: 40° 22' Veri
  • Gjatësia gjeografike: 20° 26' Lindje

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frashëri ka pasur një popullsi vllehe nga e cila ka ardhur dhe dialekti vlleh

'fãrsherot'.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kohë më parë, ka pasur në Frashër një Manastirbektashizmit. Është bërë i njohur për të vogla. Nga raportet që vijnë, vëllezërit Abdyl, Naim dhe Sami Frashëri, në shek. XIX kanë luajtur rol të rëndësishëm në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare.

Ky fshat u bë vatër atdhetare, me vëllezërit Frashëri dhe me teqenë e Baba Alushit, ku janë zhvilluar 2 kuvende ndërkrahinore; 1878, 1880. Në këto vite, Frashëri u zgjerua me 22 lagje, ku në qendër ishte tregu me 20 dyqane. Ndërsa numri i shtëpive arriti në rreth 550, me 1500 banorë, duke u shndërruar në qendrën më të rëndësishme, jo vetëm për krahinën e Dangëllisë, por edhe në rang kombëtar, përsa i përket çështjes kombëtare. Njera prej tyre ishte edhe familja Frasheri e cila migroi per në Bilisht.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]