Jump to content

Qerim Begolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Qerim bej Begolli (lindi më 1874 në Pejë, Perandoria Osmane, vdiq më 1945 në Pejë, Jugosllavi) ishte një veprimtar i Rilindjes Kombëtare të Shqipërisë dhe rezistencës së Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Begolli ishte një nga delegatët e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë. Begolli mori pjesë edhe në Kongresin Shqiptar të Triestes në vitin 1913. Vdiq në vendlindjen e tij, Pejë, më 1945, i vrarë nga partizanët jugosllavë, në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]