Qesja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qese letre me doreza.

Një qese e njohur edhe si thes është një mjet i zakonshëm në formën e një kontejneri jo të ngurtë, i bërë zakonisht prej pëlhure, lëkure, letre ose plastike. Përdorimi i çantave daton para historisë së regjistruar, ku çanta më të hershme ishin gjatësi prej lëkure kafshësh, pambuku ose fibra bimore të endura, të palosur në skajet dhe të siguruara në atë formë me fije të të njëjtit material.[1] Çantat mund të përdoren për të mbajtur sende të tilla si sende personale, sende ushqimore dhe sende të tjera. Ato vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme, shpesh të pajisura me doreza ose rripa për bartje më të lehtë.

Çantat kanë qenë thelbësore për zhvillimin e qytetërimit njerëzor, pasi ato i lejojnë njerëzit të mbledhin dhe mbajnë me lehtësi materiale të lirshme, të tilla si manaferrat ose kokrrat e ushqimit, duke i lejuar gjithashtu ata të mbajnë më shumë sende në duar.[2]

Fjala ndoshta e ka origjinën e saj në fjalën norvegjeze baggi,[3] nga proto-indo-evropiane e rindërtuar bʰak, por është gjithashtu e krahasueshme me gjuhën uellsiane baich (ngarkesa, pako) dhe greqishtja Τσιαντουλίτσα (Chandulícha, ngarkesë).

Qeset e lira të letrës njëpërdorimshme dhe qeset plastike të blerjeve janë shumë të zakonshme, të ndryshme në madhësi dhe forcë në tregtinë me pakicë si një lehtësi për blerësit dhe shpesh ofrohen nga dyqani falas ose me një tarifë të vogël. Klientët mund të marrin gjithashtu çantat e tyre të blerjeve për t'i përdorur në dyqane.

Megjithëse letra ishte përdorur për mbështjellje dhe mbushje në Kinën e Lashtë që nga shekulli II para Krishtit,[4] përdorimi i parë i qeseve prej letre në Kinë (për ruajtjen e aromës së çajit) erdhi gjatë dinastisë së mëvonshme Tang (618-907 pas Krishtit).[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chenoune, Farid (2005). Carried Away: All About Bags. Vendome Press. ISBN 9780865651586. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Chenoune, Farid (2005). Carried Away: All About Bags. Vendome Press. ISBN 9780865651586. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Språkrådet". Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2012. Marrë më 3 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Needham, Joseph (1965). Science and Civilisation in China, Volume 4. fq. 122. ISBN 9780521058032. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Needham, Joseph (1965). Science and Civilisation in China, Volume 4. fq. 122. ISBN 9780521058032. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)