Rēzekne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rēzekne
Qytet
noform
Pamje nga Rēzekne
Stema_figura
Emblema
Flag of Rēzekne.svg
Flamuri
Vendndodhja
Rēzekne is located in Letonia
Rēzekne
Rēzekne

Koordinatat: 56°30′23″V 27°19′50″L / 56.50639°V 27.33056°L / 56.50639; 27.33056

Administrimi
Shteti Flamuri Letonia
Kryetari i Bashkisë Aleksandrs Bartaševičs
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17.48 km2
Lartësia 158,2 m (m.n.d.)
Popullsia 31,216 banorë
Dendësia 1 785,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LV-46(01-06)
Prefiksi (+371) 646
Koordinatat 56° 30′ 23″ Veri

27° 19′ 50″ Lindje

Faqja Zyrtare www.rezekne.lv

Rēzekne është qytet në lumin Rēzekne në rajonin LatgaleLetoninë lindore. Ndodhet rreth 242 kilometra në lindje të Rigës dhe 63 kilometra në perëndim të kufirit me Rusinë. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 31,216 banorë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]