Rōjūrō Ōtoribashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rōjūrō Ōtoribashi (鳳 橋 楼 十郎, Ōtoribashi Rōjūrō), zakonisht quhet si Rose (ロ ー ズ, Rōzu), është kapiteni i divizionit të 3-të në Gotei 13 dhe Visored. Nënkoloneli i tij është Izuru Kira. Ai ishte gjithashtu një kapiten mbi 100 vjet më parë para dëbimit dhe u rikthye në postin e tij të vjetër disa kohë pas betejës kundër Sōsuke Aizen.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një burrë në dukje i pispillosur me një ajër të pa interesuar, Rose është një nga anëtarët më të zhveshur të Vizitorëve. Ai është parë shpesh duke akorduar kitaren e tij dhe të bisedojë me Love në vend që t'i kushtojë vëmendje asaj që po ndodh rreth tij. Ai është i interesuar për muzikë dhe shpesh diskuton për çfarëdo teke që kanë dalë së fundmi, siç është albumi i atëhershëm i Prince of Darkness. Ai gjithashtu kënaqet duke lexuar manga, një kalim kohe e ndarë me Love dhe Lisa, megjithëse irritohet nëse dikush e prish atë për të.

Megjithë sjelljen e pakënaqur që shfaq, ai kujdeset për shokët e tij Visored; ai buzëqesh lumturisht kur e kupton se Hachi është i lumtur që ka takuar Orihime, për shkak të ngjashmërive të dukshme në lidhje me aftësitë e tyre shëruese. Ai gjithashtu deklaron se "familja po rritet", për shkak të Ichigo dhe Orihime që vijnë për të qëndruar me ta, madje pretendojnë se partneri / homologu i tyre i lartpërmendur, Hiyori dhe Hachi, ishin po ashtu të lumtur. Rose duket se i kushton vëmendje të madhe efektit dramatik gjatë betejës, siç shihet me fillimin e një fjalimi mbi natyrën njerëzore për tu bashkuar kundër një armiku të përbashkët dhe përpjekjen e tij për tu ngritur në mënyrë dramatike nga rrënojat e një ndërtese në të cilën u hodh brenda, duke e bërë Love të mërzitur atë si përgjigje në të dyja rastet.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si kapiten, Rose e shikon veten si një shpatar të aftë, pasi ai ishte i sigurt se mund të merrej me Kensei në betejën e tyre.

Rose është mjaft mjeshtëror me një armë si kamxhiku. Gjatë luftës së tij me Coyote Starrk, ai lëvizi gjatësinë e Kinshara me pak përpjekje dhe kontrolloi me lehtësi drejtimin e sulmit, në mënyrë që të ngatërronte armikun e tij. Ai gjithashtu mund të përdor Kinshara në të dy duart e tij të djathta dhe të majta.

Maska Hollow e Rose është ndryshe nga shokët e tij Visored, maska e tij ka një sqep. Ndërsa mban maskën, fuqitë e Rose plotësojnë fuqitë e tij Shinigami. Rose mund ta mbaj maskën deri në tre minuta.[1]

Zanpakutō[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zanpakutō i Rose quhet Kinshara. Doreza e thikës ka formë si të diamantit me skajet e lakuara konkave, dhe ka një dorezë portokalli. Në formën e Shikai, shpata shndërrohet në kamxhik të artë dhe mund të zgjerohet, shumë si Shikai i Renji Abarai.

Aftësia e Shikai: Kur lulja në fund të kamxhikut të Rose i bashkëngjitet armikut, Rose ngrihet në kamzhik me gishtat, duke bërë që ajo të shkëlqejë dhe të bëjë tingullin e një teli kitare të ngathët. Kjo tingull udhëton gjatësinë e kamxhikut në majën e luleve, dhe krijon një vorbull të tingullit reverberues që vepron si një valë shoku, duke shkatërruar gjithçka brenda një zone të konsiderueshme të shpërthimit.

Në formën e Bankai, Kinshara Butōdan formon një palë të madhe të duarve lundruese, me njërën që mban një shkop të madhe dirigjues dhe disa qenie të mëdha me zgjatje në formë petale në fytyrat e tyre përpara Rose. Rose përshkruan shifrat si "Valltarët e Vdekjes".

Aftësia e Bankai: Kinshara Butōdan i lejon Rose të përdorë muzikë për të krijuar iluzione fizike. Rose shprehet se muzika e tij i jep fuqi mbi zemrën e shënjestrës: për sa kohë që zemra e shënjestrës është mashtruar, iluzionet janë realiste dhe të fuqishme sa të dëmtojnë fizikisht objektivin dhe të ndikojnë në mjedisin sikur të ishin të vërteta. Sulmet e ndryshme që iluzionet përdorin vunë në vallet e ndryshme që interpretojnë "Valltarët": Rose kontrollon më tej këto vallëzime duke i kryer me një shkop dirigjues si dirigjent muzikor.[2]

Bankai funksionon në atë mënyrë që kërkon që viktimat të dëgjojnë muzikën për iluzionin që të ndodhë, kështu që nëse viktimat mohon dëgjimin e tyre, ata bëhen plotësisht imunë ndaj efekteve të Kinshara Butōdan.[3]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rose dublohet nga Shōto Kashii në japonisht dhe nga Christopher Corey Smith në anglisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bleach Kapitulli 367, faqja 13
  2. ^ Bleach Kapitulli 561, faqja 12
  3. ^ Bleach Kapitulli 561, faqet 12-13