Visored

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Visored (仮面の軍勢 (ヴァイザード), Vaizādo; Japonisht për “Ushtria e Maskuar”) është një grup e Shinigami që kanë fuqi Hollow. Ata janë antitezë e Arrancar, luftëtarët që hoqën masket e tyre dhe morrën fuqi të Shinigami.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 100 vite më parë, njerëzit e Shoqatës së Shpirtërave filluan të zhduken, mirëpo me një vdekje misterioze, që asnjë gjurmë për trupat e tyre ishte e panjohur, përderisa veshjet ishte e vetmja gjë që mund të gjenin. Situata shkaktoi një trazirë të madhe në Gotei 13 pasi që grupet hetuese u dërguan dhe nuk u dëgjuan përsëri. Për këtë arsye, struktura e komandës së divizionit të 9-të e mori atë për ta hetuar situatën: Kensei Muguruma, atëherë kapiteni i Divizionit të Nëntë, Mashiro Kuna, toger i tij në atë kohë dhe vartësit e tyre (që përbëjnë Vendet e 3 deri 6). Të gjithë u mposhtën misteriozisht nga një sulmues i panjohur, i cili arriti të merrte të gjitha në befasi duke përdorur një metodë të panjohur.

Kur Reiatsu (presioni shpirtëror) u zhduk në një mënyrë të ngjashme me zhdukjet e mëparshme, Gotei 13 u shqetësua dhe dërgoi një ekip të ri hetimi personalisht të kapur nga Komandanti i Kapitenëve Yamamoto për të parë se çfarë kishte ndodhur. Kapitenët Shinji Hirako të Divizionit të 5-të, Love Aikawa i Divizionit të 7-të dhe Rojuo Ōtoribashi i Divizionit të 3-të, së bashku me togerin Hachigen Ushōda dhe Korrespondentja e Kyōraku Lisa Yadōmaru, të gjithë vendosën të gjejnë Shinigamin e pagjetur. Nënsekretari i Uraharës, Hiyori Sarugaki tashmë ishte në rrugën e saj për të mbledhur mostra të vendit të zhdukjes sipas kërkesës së Uraharës.

Kur grupi arriti më në fund, ata gjetën Hiyorin dhe më pas u vunë nën sulme nga një Kensei i maskuar dhe Mashiro. Edhe gjatë kohës që punonin si ekip ata u mposhtën nga sulmet brutale të ish-Shinigamit. Kur arriti Hachi, ai e lidhi Mashiro dhe Kensei duke përdorur Kidō. Hiyori, tani duke u mbajtur nga Shinji, fillon të dorëzohet në procesin e shthurjes dhe sulmon Shinjin pa paralajmërim. Të tjerët u rrethuan pastaj nga një errësirë ​​e zezë që gjithashtu i bënte ata të paaftë të ndjenin njëri-tjetrin, ku ato u sistemuan në mënyrë sistematike. Pasi të hiqet errësira, Shinji është i vetmi që ende është i vetëdijshëm për të parë se ishte i gjithë Kana Tōsen, atëherë anëtar i divizionit të Kenseit, duke përdorur Bankai e tij kundër tyre.

Shinji u përpoq të pyeste Tōsenin për tradhtinë e kapitenit të tij derisa ai dhe të tjerët po kalonin nëpër faza të ndryshme të shthurjes. Aizen, toger i Shinji, pastaj shfaqet me Gin Ichimaru, duke shpjeguar se ai po ndjekte urdhërat e tij. Aizen fillon të shpjegojë se si ishte mbrapa tij dhe se ai kishte manipuluar Shinjin që nga fillimi duke përdorur aftësinë e tij të veçantë të Zanpakutō. Ai pastaj i dha Tōsen leje për të hequr qafe Hiyorin, të cilin ai e sulmoi. Shinji, i cili refuzoi të rrëzohet pa luftuar, u angazhua në luftime me Tōsenin. Ai fillimisht fitoi dorën e sipërme për shkak të rritjes së fuqisë së tij, por përfundimisht iu nënshtrua më shumë procesit të shthurjes. Aizen përgatitur për të sulmuar atë, por u ndalua nga ardhja në kohë të kapitenit të divizionit të 12-të Kisuke Urahara dhe Kapitenit të skuadrës Kidō Tessai Tsukabishi.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Zanpakutō
Shinji Hirako Sakanade
Love Aikawa Tengumaru
Rōjūrō Ōtoribashi Kinshara
Kensei Muguruma Tachikaze
Mashiro Kuna Ajo është shfaqur duke mbajtur shpatë, por asnjëhere nuk e ka përdorur
Hiyori Sarugaki Kubikiri Orochi
Hachigen Ushōda Nuk ka
Lisa Yadōmaru Haguro Tonbo