Genryūsai Shigekuni Yamamoto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Genryūsai Shigekuni Yamamoto (山本元柳斎 重國, Yamamoto Genryūsai Shigekuni) është personazh fiktiv në anime dhe manga Bleach. Ai ishte kapiten i divizionit të parë në Gotei 13 dhe krye kapiten i të gjithë Gotei 13.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si krye kapiten i Goteit 13, Yamamoto është shumë i respektuar nga shumica e Shinigamit, sidomos Sajin Komamura, i cili e sheh Yamamoto si një bamirës që e shpëtoi jetën e tij. Mishërimi i bindjes, Yamamoto ndjek ligjet dhe rregulloret e Shoqatës së Shpirtërave, dhe pret të njëjtën gjë nga të tjerët. Ai nuk është njeri që të tolerojë mosbindje dhe është i zëshëm me ata që përpiqen të veprojnë në atë mënyrë. Ai është i shpejtë ndaj zemërimit përballë tradhëtisë së mundshme dhe mund të jetë mjaft agresiv në luftime. Ai ka një zakon t'i referohet atyre që ai përballet në betejë si "fëmijë",[1] dhe ai i referohet një beteje si një "rrahje" ose "ndëshkim". Kur në një gjendje paqe, ai mbart veten me një ajër të dobët, deri në pikën ku ai ka rënë në gjumë duke qëndruar në pritje të mbërritjes së Shunsui Kyōraku për një takim. Për shkak të përvojës vjetore, Yamamoto shumë rrallë tregon ndonjë shenjë të shqetësimit ose habisë, zakonisht duke u përgjigjur duke hapur një ose të dy sytë, të cilat janë pjesërisht të mbyllura për shumicën e kohës.

Yamamoto është shumë besnik ndaj Shoqatës së Shpirtërave dhe merr detyrat e tij shumë seriozisht, duke pritur të njëjtën gjë nga pjesa tjetër e Goteit 13. Besnikëria e tij është kaq e madhe, ai është i gatshëm të sakrifikojë veten e tij dhe Gotein 13 për të mposhtur Aizenin, duke besuar atë për të qenë detyra e tyre për të vendosur jetën e tyre për hir të Shoqatës së Shpirtërave nëse është e nevojshme. Yamamoto bëhet i dukshëm i zemëruar kur Shunsui, Byakuya Kuchiki dhe Kenpachi Zaraki humbasin haorin e tyre dhe tregojnë pak keqardhje: atij, haori përfaqëson statusin e tyre si kapiten. Në anën tjetër, ai preferon të mos përfshijë aleatë që nuk janë pjesë të Goteit 13 (sidomos njerëzit), pasi ai kërkoi Ichigo Kurosaki të shkojë në siguri dhe nuk kërkoi që Orihime Inoue të riparonte krahun e majtë që flijoi për Ittō Kasō.[2]

Thuhet se ai nuk ka mëshirë për armiqtë e tij, pasi ai ishte i gatshëm të godasë Wonderweiss Margela për formën dhe personalitetin e tij fëminor (vetëm duke arritur të marrë këtë kur 'Resurrección' i Wonderweiss nuk e bën atë më të duket si një fëmijë), dhe ndjeu keqardhje për atë që Sōsuke Aizen e zhveshi nga të gjitha aftësi më të larta mendore përveç emocioneve (kryesisht nga frika e vdekjes). Ai lavdëroi Tres Bestias për guximin e tyre për ta sulmuar atë vetëm me një krah, dhe i goditi ata pa i vrarë. Yamamoto ndjehu veçanërisht i zemëruar kur Driscoll Berci shfrytëzoi Bankai e vjedhur të zëvendësit të tij Chōjiro Sasakibe, duke e konsideruar fuqinë inferiore ndaj asaj të përdoruesit origjinal si një fyerje ndaj kujtimeve dhe punës së madhe të Choirout; Yamamoto dogji brutalisht Driscoll, duke treguar respektin e tij të madh për një mik të gjatë dhe vartës.

Yamamoto ishte me sa duket i turpshëm për veprimet e tij të kaluara. Ai i referohej një herë një pikture të vetes së tij të së kaluarës si një përbindësh që solli Shoqatën e Shpirtërave më shumë trazirë kur ishte në një periudhë paqëndrueshmërie. Yhwach vuri në dukje 1000 vjet më parë, Yamamoto ishte një demon vetë, duke përdorur çdo mjet të nevojshëm për të mposhtur armiqtë e tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 2,100 vjet më parë, Yamamoto ishte themeluesi dhe instruktor i "Akademisë Shin'ō". Në një moment, Yamamoto themeloi Gotei 13; ai kërkoi Yachiru Unohana, krimineli më diabolik i Shoqatës së Shpirtërave dhe një mjeshtre e shpatës, për t'u bashkuar me grupin si një nga kapitenët themelues.[3] Yamamoto ishte vetë një mësues në këtë akademi, dhe personalisht udhëzonte Shunsui Kyōraku dhe Jūshiro Ukitake. Ai pranon të jetë mjaft krenar për të dy. Kur ata u bënë kapitenë, ai u mburr rreth tyre sikur të ishin bijtë e tij.

Rreth 1000 vjet më parë, Yamamoto u bë krye kapiten i Goteit 13. Në të njëjtin kohë, gjatë luftës kundër Quincy ai dështoi ta vrasë Yhwach,[4] por vrau disa vartës së tij përfshirë Hurbert, Zeldritz dhe Algorën.[5]

Dikur menjëherë pas Kenpachi Zaraki u bashkua me Gotei 13, Yamamoto e detyroi atë të mësonte kendo, sepse ai nuk kishte mësuar ndonjë formim zyrtar të shpatave, pasi i kishte anashkaluar ato kualifikime normalisht të nevojshme për shkak të mënyrës se si ai e arriti pozitën e tij. I shqetësuar nga shkatërrimi që Kenpachi mund të shkaktonte nëse ai do të rebelonte pas rritjes edhe më të fortë, Central 46 e urdhëroi Yamamoton të ndalojë trajnimin pas vetëm një ditë.

Fuqitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yamamoto është shpatari më i fuqishëm në Shoqatën e Shpirtërave. Vetëm disa nga kundërshtarët e tij kishin shpresa të jenë të gjallë pas betejës. Ai mundi të luftoj dy Shinigami të nivelit të kapitenit me një dorë. Stili i tij i shpatës është i fuqishëm mjaftë për të mposhtur kundërshtarin me një prerje të vetëm.

Edhe pa Zanpakutun e tij, Yamamoto mbetet një luftëtar shumë i aftë dhe i rrezikshëm. Ndërsa nuk dihet se sa aftësia e tij ka rënë nga mosha e vjetër, e ngjashme me shpatën e tij, ai është një mjeshtër në luftën dorë më dorë. Ai me lehtësi kapi Ayonin me mashtrim të shpejtë. Yamamoto mund të dorëzojë goditje të fuqishme të cilat mund të përplasen përmes Hierro (Spanjisht për “hekuri”, japonisht për “lëkura e hekurt”) të nivelit-Espada dhe të bllokojnë shumicën e grushtave të shumëfishta nga një kundërshtar shumë-armatosur.

Yamamoto ka dije të madhe për kidō dhe mund të përdorë pa shqiptuar fjalët magjike.

Zanpakutō[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikai[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ryūjin Jakka (“Të Gjithë Gjërat e Kësaj Bote: Bëhuni Hiri”) është i llojit të zjarrit. Vetëm luftëtarët e fuqishëm si Shunsui dhe Ukitake mund të rezistojnë nxehtësisë së Ryūjin Jakka, por vetëm jo-drejtëpërdrejt. Ndryshe nga shumica e Zanpakutō tjera, Ryūjin Jakka nuk e çaktivizon asnjë aftësi që është përdorur kundër një kundërshtari, i provuar kur Yamamoto burgosi Sōsuke Aizen, Gin Ichimaru dhe Kaname Tōsen.

Bankai[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zanka no Tachi (“Shpatë e Gjatë prej Flake”) shndërrohet në një katana të lashtë dhe i djegur nga flaka. Zanka no Tachi përfshin fuqinë e plotë të flakëve të Yamamotos në thikë: flakët brenda briskës digjen çdo gjë që heq nga ekzistenca. Zanka no Tachi ka efekt anësor të zbrazjes së lagështisë në një zonë të tërë (të paktën madhësinë e Seireiteit), duke shkaktuar që ajri dhe uji të thahen. Edhe Bankai i Tōshirō Hitsugaya, Daiguren Hyōrinmaru, nuk mund të përdoret, sepse akulli i saj shkrihet për shkak të nxehtësisë intensive të Zanka no Tachi. Asnjë flakë nuk është i dukshëm, pasi pren. Yamamoto pretendon se pasi e përdorë Bankai e tij mbulon thikën dhe trupi i tij në flakët e Diellit.

Wonderweiss është dobësia e Ryūjin Jakka pasi Aizeni bëri që 'Resurrección i Wonderweiss të anulloj flakët e tij. Poashtu kur Yamamoto përdorë Zanka no Tachi, ai përdorë vetëm për pak kohë dhe zgjatja e saj shkatërron kundërshtarin, Shoqatën e Shpirtërave dhe veten e tij.[6]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yamamoto dublohet nga Masaaki Tsukada në japonisht, Neil Kaplan në anglisht dh Francisco Alborch në spanjisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bleach Kapitulli 155, faqja 6
  2. ^ Bleach Kapitulli 511, faqet 9-10
  3. ^ Bleach Kapitulli 523, faqja 17
  4. ^ Bleach Kapitulli 489, faqet 16-17
  5. ^ Bleach Kapitulli 509, faqet 4 & 8
  6. ^ Bleach Kapitulli 508, faqja 3