Sōsuke Aizen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sōsuke Aizen (Japonisht: 藍染 惣右介) është antagonisti kryesor në serialin e animuar Bleach. Ai së pari ishte lejtnant i divizionit të 5-të nën kapitenin e atëhershëm Shinji Hirako. Pas incidentit që ndodhi me planin e tij briliant, ai u bë kapiten i njëjtit divizion. Më vonë ai tradhëtoi të gjithë në botën e shpirtave, pasi zbuloi qëllimin e tij të vërtetë. Pasi zhvilloi luftën mes ushtrisë së tij Arrancar dhe Shoqatën e Shpirtërave, Aizen u mposhtë nga Ichigo Kurosaki dhe u vulos nga Kisuke Urahara dhe pastaj u burgos për krimet e tij.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aizen është një intelektual i sjellshëm, me fjalë të buta, që shpesh iu drejtohet vartësve të tij me emrat e tyre të dhënë. Ai rrallë tregon ndonjë shenjë alarmi ose ankthi, dhe shpesh i ka planifikuar të gjitha situatat paraprakisht. Kurdoherë që përballet, Aizen është i rastësishëm dhe i paqartë, duke u përpjekur të nxjerrë një bisedë dhe të bëjë biseda të vogla, gjë që shpesh zemëron ata që po flasin.

Aizen fillimisht dukej se ishte një kapiten shumë i sjellshëm, i mirënjohur dhe u vu në dukje nga shumë njerëz, sidomos nënkolonelja e tij, Momo Hinamori. Sidoqoftë, kjo ishte thjesht një maskë për të maskuar natyrën e tij manipuluese dhe shumë të rrezikshme. Në të vërtetë, ai kujdeset shumë pak për të vegjlit e tij dhe është i gatshëm të përdorë pothuajse të gjithë rreth tij si gurë për të arritur qëllimet e tij. Ai është i gatshëm të bëj çdo gjë për të çuar më tej ambiciet e tij, përfshirë manipulimin ose vrasjen e ndokujt, nëse e gjykon të nevojshme.

Gjatë kohës së tij si kapiten, Aizen i pëlqente tofu, por ai nuk i pëlqeu vezët e ziera. Në kohën e tij të lirë, ai shpesh lexonte, dhe ai dha një leksion të veçantë të kaligrafisë në Akademinë Shin'ō sepse shkëlqeu në këtë degë të arteve. Ky kurs opsional ishte jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e studentëve Shinigami, dhe shumë prej tyre ndienin pikëllim të madh pas largimit të papritur të Aizen.

Si komandant i ushtrisë së tij të Arrancar, Aizen kontrollon miqtë e tij përmes respektit ose frikës së fituar. Ulquiorra Cifer zbuloi për Orihime Inoue se ata janë të gjithë atje për të çuar më tej ambiciet e Aizen. Aizen mban më shumë individë të zhurmshëm si Grimmjow Jaegerjaquez në linjë përmes frikësimit dhe lojërave të mendjes. Arrancar Aisslinger Wernarr pretendon se Arrancar e ndjek atë sepse ai nuk ka frikë, diçka që qeniet e lindura nga frika dhe dëshpërimi e gjejnë frymëzuese.

Gin Ichimaru ka njëfarë ndjenje për emocionet dhe ndjenjat e Aizenit, duke theksuar saktë se Aizen po shijonte pushtimin nga Ichigo dhe miqtë e tij dhe sukseset e tyre brenda Las Noches, gjë që vetë Aizen konfirmoi, dhe duke përmendur Aizen u befasua nga ardhja e Momo gjatë betejës në qytetin e rrejshme Karakura. Në të kundërt, Kaname Tōsen nuk ka treguar një mirëkuptim të tillë, dhe ka rënë viktimë e një prej lojërave më të vogla të mendjes Aizen, kur Aizen manipuloi me hollësi atë për të ndëshkuar Grimmjow për të, ndërsa vetë Aizen vazhdoi shfaqjen e tij të dashamirësisë.

Qëllimi i vërtetë i Aizen ishte rrëzimi i mbretit të Shoqatës së Shpirtërave. Ndërsa ai dhe kapitenët e tij tradhtarë po largoheshin nga Shoqata e Shpirtërave, ai i tha kapitenit të divizionit të 13-të Jūshirō Ukitake "askush nuk ka qëndruar në majë të botës", madje as perënditë, por ai aspiron të "qëndrojë në qiej dhe të marrë fund boshllëku i padurueshëm në fronin e botës".

Sipas Kisuke Urahara, që nga zotërimi i Hōgyoku, Aizen është bërë më pak i kujdesshëm në betejë, sepse Aizen nuk do ta lejonte Urahara të përdorte Kidō në nivelin 90 para se të nënshtronte Hōgyoku. Aizen pranon se fuqitë e tij të reja i lejojnë atij të bëhet i pakujdesshëm. Për shkak të kësaj fuqie të re, Aizen ka zhvilluar një qëndrim arrogant dhe tepër konfidencial, shpesh duke mos menduar as sulmet apo mbrojtjen e tij përmes ndonjë më të gjatë si ai dikur, apo edhe duke u mërzitur për të zbuluar efektet e kundërshtarëve të tij dhe sulmeve të tij. Në formën e tij më të re, ai ka zhvilluar një kompleks të rëndë epërsie, duke besuar se ai tani është mbi të dy Shinigami dhe Hollows. Për shkak të qëndrimit të tij të lartë dhe inteligjencës së lartë, Aizen zemërohet lehtësisht kur përballet me diçka ose dikë që nuk e kupton; për shembull, kur Ichigo Kurosaki përdor Getsuga Tenshō: Lëvizja e Fundit, Aizen bëhet i tërbuar sepse nuk është në gjendje të kuptojë se si një njeri e ka tejkaluar atë.[1]

Deri në kohën kur lirohet nga Muken, ai i është rikthyer personalitetit të tij të qetë, të rastësishëm, duke larë mënjanë lëvdatat e Shunsui Kyōraku në lidhje me aftësitë e tij aktuale, dhe disi i nënshtrohet një ndryshimi të zemrës, madje duke qenë i gatshëm të luftojë kundër Yhwach dhe të ndihmojë Ichigo para se të kthehej në Muken. Ai nuk pajtohet me filozofinë e Yhwach për ndërthurjen e të tre planeve të ekzistencës për të eleminuar frikën e vdekjes dhe beson se njerëzit kurrë nuk do të kishin guximin të ecnin përpara kundër një kërcënimi të tillë në botën e Yhwach.[2]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe sipas standardeve të kapitenit, Aizen posedon një sasi të jashtëzakonshme të fuqisë shpirtërore. Kur Aizen vuri në dukje se Hōgyoku në gjendjen e tij gjysmë të zgjuar mund të aktivizohet plotësisht kur bashkohet përkohësisht me dikë me të paktën dy herë më shumë fuqi shpirtërore sesa një mesatar i nivelit të kapitenit Shinigami, ai me qetësi u vërtetua i aftë ta bënte vetë ai. Ai pretendon se është më i fuqishëm se gjithë Espada. Edhe pasi kaloi një vit e gjysmë të mbyllur në Muken dhe humbi pjesën më të madhe të kompetencave që i ishin dhënë atij nga Hōgyoku, Reiatsu i Aizen u rrit deri në pikën ku frenimi i tij në një karrige shtypëse të Reiatsu pas lirimit të tij ishte e nevojshme për ta mbajtur atë nën kontroll. Reiatsu i tij është ngjyrë vjollcë. Reiatsu i tij i pamasë është arsyeja pse Aizen u zgjodh si një nga 5 Fuqitë Speciale të Luftës nga Wandenreich. Forca e Reiatsu e Aizen është mjaft e madhe për të, pa asnjë përpjekje, të sjellë në gjunjë Grimmjow Jaegerjaquez, Espada e 6-të.

Aizen është mjaft i fortë për të ndaluar tehun e Ichigo në formën e tij Bankai me vetëm një gisht tregues (megjithëse Ichigo ishte tashmë i lodhur nga beteja me Byakuya Kuchiki) dhe pothuajse e preu atë në gjysmë me një goditje të vetme të shpatës. Ai mund të ndalojë Shikai të Renji Abarai dhe Sajin Komamura me vetëm një dorë dhe të shkatërrojë të parin me një ritëm të vetëm, duke dëshmuar se forca e tij është më se e mjaftueshme për të luftuar një kundërshtar të nivelit kapiten. Menjëherë pasi Shunsui Kyōraku përdori një çelës për të hequr vulën në gojën e Aizenit në Muken, Aizen ishte në gjendje të lëvizte lirshëm nga lidhjet e tij pa ndonjë ndërhyrje të mëtejshme nga Shunsui.

Aizen është një shpatar shumë i aftë, me aftësitë e tij plotësohet nga forca e tij e jashtëzakonshme. Ai mund të kryejë goditje jashtëzakonisht të fuqishme dhe precize dhe të shkurtojë objektiva shumë të guximshëm, siç janë Shikai i Renji dhe Bankai i Komamura. Ai shkurtoi me lehtësi katër kapiten (dy prej të cilëve përdorën Bankai e tyre) dhe katër Visored (me tre ish-kapiten të Gotei 13) dhe me lehtësi mposhti Ichigo e maskuar Hollow.

Aizen është aq i shpejtë, kundërshtarët zakonisht nuk mund të dallojnë madje edhe duke u sulmuar nga ai derisa të ndodhë. Aizen mund ta tejkalojë lehtësisht me shpejtësi Bankai dhe Hollow të Ichigo të përmirësuar në maskë, deri në pikën ku ai rastësisht mund të shtronte një dorë në gjoksin e Ichigo dhe akoma të shmangej një sulm pa pikë. Aizen mund të shmangej sulmeve të njëkohshme në distanca të largëta dhe të shmangë teknikat e nivelit të Bankai, dhe madje edhe kur sulmohet nga pas.

Kidō[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aizen ka një aftësi të jashtëzakonshme në përdorimin e magjive Kidō. Ai është i përgatitur mirë në një shumëllojshmëri të llojeve të Kidō dhe mjaft i aftë për të përdorur madje edhe Kidō të nivelit të lartë pa përdorimin e fjaleve magjike, siç është Hadō #90 që ta bëj të paaftë kapitenin e divizionit të 7-të Sajin Komamura, megjithëse vetëm në një të tretën e fuqisë së tij. Edhe gjatë kohës së tij si toger, ai mund të bllokonte magji të nivelit të lartë si Hadō #88 nga Tessai Tsukabishi, kapiteni i skuadrës Kidō dhe mjeshtri më i aftë Kidō në Shoqatën e Shpirtërave në atë kohë, me Bakudō #81. Ai gjithashtu mund të prodhojë magji të fuqishme mbrojtëse gjatë betejës. Pas burgosjes së tij në Muken, Aizen është në gjendje të hedhë me forcë Kidō më të fortë me forcë të plotë, duke përfshirë përdorimin e Hadō #90 ndërsa ai ishte akoma i përmbajtur në një karrige shtypëse të Reiatsu, dhe Hadō #99, magji më e fuqishme sulmuese nga të gjitha.[3]

Inteligjenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pa dyshim, tipari më i frikshëm i Aizen është intelekti i tij i jashtëzakonshëm. Ai është i aftë për historinë, strategjinë dhe taktikat e Shoqatës së Shpirtërave. Ai ka krijuar disa Hollows dhe Arrancar duke shmangur çdo dyshim nga shumica e Shoqatës së Shpirtërave. Për më shumë se 110 vjet, ai kishte qenë duke u angazhuar në eksperimente që përfshin manipulime unike dhe shumë të rrezikshme të fuqisë dhe grimcave shpirtërore, përfshirë eksperimente që përfshijnë bërjen e Shinigami në Hollow, diçka që nuk ishte bërë kurrë më parë.[4] Ai ka një njohuri të lindur për Hōgyoku, duke rivalizuar atë të krijuesit të saj, Kisuke Urahara, madje edhe duke ditur si ta shkatërrojë atë. Ai kuptoi natyrën e vërtetë të Shikai të Shinji Hirako, duke e lejuar atë të kundërshtonte efektin e tij. Ai në mënyrë efektive nxjerr natyrën e vërtetë të Hōgyoku përmes gjykimit dhe gabimit të situatave që rrotullohen rreth tij.

Ai i mashtroi të gjithë Shoqatën e Shpirtërave se ai është një njeri i sjellshëm. Ai ka një talent të madh për të analizuar dhe vëzhguar gjithçka në praninë e tij, duke e lejuar atë të kuptojë modelin e të menduarit të një personi dhe t'i manipulojë ato më mirë. Ai mund të formulojë plane të menduara mirë disa hapa përpara të tjerëve, disa prej të cilave kanë një mendje të gjatë. Plani i tij më i njohur përfshin rreth 110 vjet, një arritje e shkëlqyeshme që përfshinte lëvizjen e njerëzve si pjesë në një tabelë shahu dhe sigurimin që ata të luanin rolin që ai kishte planifikuar për ta.

Aizen e ka dëshmuar veten të jetë një taktikan mjeshtëror dhe fleksibël, duke u përshtatur në mënyrë të qetë në çdo situatë të caktuar luftarake, nëse nuk planifikon mirë ngjarje paraprakisht. Ai i kupton pikat e forta, të dobëta dhe mënyra e armiqve të tij dhe krijon strategji për të arritur fitoren; kjo përfshin modifikimin e një Arrancar për të vetmin qëllim për të mposhtur kapiten-komandantin Genryūsai Shigekuni Yamamoto, një Shinigami aftësitë e të cilit tejkalojnë të tijat. Pavarësisht se e shikon fuqinë e tij si botë përtej të tjerëve, Aizen është shumë i kujdesshëm në betejë, duke vendosur mbrojtje speciale për veten e tij në mënyrë që të mos linte veten të pakujdesshëm.

Zanpakutō[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kyōka Suigetsu: Aftësia e veçantë e Kyōka Suigetsu është "Hipnoza e Përsosur". Ajo kontrollon pesë shqisat deri në atë pikë sa të mund ta bëjë qëllimin të keqinterpretojë formën, masën, ndjenjën dhe nuhatjen e një personi tjetër. Kushti i fillimit për hipnozën është që armiku ta shohë Kyōka Suigetu në momentin e saktë që lëshohet. Pasi ta shohë vetëm një herë, ky person do t'i nënshtrohet plotësisht hipnozës çdo herë që lëshohet, pavarësisht se sa kohë më parë ata e panë, pasi Visored mbeten të prekur edhe pas 110 vjetësh. Kur Aizen e fik hipnozën me forcë të vullnetit, imazhi i treguar shkrihet ose copëtohet. Hipnoza e plotë e Kyōka Suigetsu është absolutisht e përsosur; edhe nëse objektivi është i vetëdijshëm se është nën hipnozë, ata nuk mund t'i rezistojnë ndikimit të tij. Aftësitë hipnotike të Kyōka Suigetsu e bëjnë atë një mjet shumë të dobishëm në luftime, sepse Aizen mund të krijojë iluzione të thjeshta ose komplekse për të mashtruar kundërshtarët e tij. Për shembull, duke krijuar një zhurmë të vetvetes ose iluzione të tjera për të shpërqendruar kundërshtarët e tij, Aizen mund të fshehë lëvizjet e veta dhe të sulmojë me pandëshkueshmëri. Kundërshtari i tij do të qëndrojë i përqendruar në iluzion derisa të jetë tepër vonë për të reaguar. Pasi Hōgyoku shpërbëhet Zanpakutō e tij, Aizen është akoma në gjendje të përdorë fuqitë e tij iluzionale, madje edhe kundër tenikës "Almighty" të Yhwach; sidoqoftë, ndryshe nga përdorimi i mëparshëm i "hipnozës së plotë" të dhënë nga Shikai i tij, Aizen nënkupton që ai nuk është i vetëdijshëm për atë që po percepton Yhwach në atë kohë, dhe nuk do të kishte kontroll mbi ndikimin e Kyōka Suigetu mbi Ichigo nëse ai do të ishte ekspozuar ndaj çlirimit të tij. Për më tepër, hipnoza zgjati vetëm derisa Yhwach u rringjall.

Kyōka Suigetsu ka dy dobësi. E para, Kyōka Suigetsu nuk funsionon ndaj personave të verbër ose ndaj këtyreve që nuk e kanë parë çlirimin e tij.[5][6] E dyta, mënyra e vetme për t'i shpëtuar aftësisë së Kyōka Suigetu është prekja e tehut vetë përpara se të aktivizohet hipnoza e plotë.[7]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri i Zanpakutō i Aizen, Kyōka Suigetsu, fjalë për fjalë përkthehet në "lule e pasqyruar, hënë uji". Ky emër në fakt rrjedh nga një idiomë kineze "Lulja që shihet në pasqyrë, hënë e reflektuar në sipërfaqen e ujit", domethënë dikush mund të shohë lulen, një gjë e bukur, brenda pasqyrës, por nuk mund ta prekë, është përtej kuptimit të tyre. Në mënyrë të ngjashme, mund të shihet reflektimi i hënës në sipërfaqen e ujit, por në momentin kur njeriu zgjat krahun e tij për të arritur në drejtim të ujit, rrjedhat e shpërndajnë pasqyrimin. Dhe në çdo rast, edhe nëse dora e tyre prek sipërfaqen e ujit, ajo që prek nuk është vetë hëna, por thjesht pasqyrimi i saj.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bleach Kapitulli 420, faqet 15-16
  2. ^ Bleach Kapitulli 686, faqet 17-18
  3. ^ Bleach Kapitulli 683, faqet 6-7
  4. ^ Bleach Kapitulli -104, faqet 3-4
  5. ^ Bleach Kapitulli 171, faqja 12
  6. ^ Bleach Kapitulli 392, faqja 9-10
  7. ^ Bleach Kapitulli 414, faqja 14-15
  8. ^ "The meaning behind the name 'Kyoka Suigetsu'" (në anglisht).