Rachel Bilson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rachel Bilson
U lind në25 gusht 1981
Kombësiaamerikane
TitulliRachel Bilson, më 2006

Rachel Bilson (Los Angeles, 25 gusht 1981), aktore amerikane e filmit dhe televizionit. Është rritë në Kaliforni. Babai i saj, Danny Bilson, rexhisor filmi dhe skenarist.

Rachel debytoi në televizion më 2003, ndërsa në film më 2006. Është bërë e njohur me rolin Summer Robertsit në TV serinë O.C.. Ajo është angazhuar me aktorin Hayden Christensenin, në filmin Jumper.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Titulli Roli Shënime
2003 Unbroken Rachel Film short
2006 The Last Kiss Kim Nominated—Teen Choice Award for Choice Movie Breakout – Female
2008 Jumper Millie Harris Teen Choice Award for Choice Movie Actress – Drama/Action Adventure
2009 New York, I Love You Molly
2010 Waiting for Forever Emma Twist
2011 Life Happens Laura
2013 The To Do List Amber Klark
2014 American Heist[2] Eyewitness cameo
Televizion
Viti Titulli Roli Shenime
1998 It's True! Jenna Episode: "The Rats of Rumfordton"
2003 8 Simple Rules Jenny Episode: "Career Choices"
2003 Buffy the Vampire Slayer Colleen Episode: "Dirty Girls"
2003–2007 The O.C. Summer Roberts Won – Teen Choice Award for Choice TV Actress Drama
Teen Choice Award for Choice TV Actress – Drama/Action Adventure
Teen Choice Award for Choice TV Chemistry (shared with Adam Brody)
Nominated – Teen Choice Award for Choice Breakout TV Star – Female
Teen Choice Award for Choice TV Actress – Drama/Action Adventure
2004 That '70s Show Christy Episode: "5:15"
2007 Chuck Lou Palone Episodes: "Chuck Versus the Truth",
"Chuck Versus the Imported Hard Salami"
2010/13/14 How I Met Your Mother Cindy 4 episodes
2011–2015 Hart of Dixie Dr. Zoe Hart Lead role
Nominated – Teen Choice Award for Choice TV Actress Drama
2012 Gossip Girl Herself Episode: "New York, I Love You XOXO"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rachel Bilson and Hayden Christensen Are Engaged!". People.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "American Heist Full Cast & Crew". IMDb. 22 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]