Rade Kruniq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rade Krunić
20140905 U21 AUT BIH BIH23 1045.jpg
Krunić me Bosnjen U21 në 2014
Të dhënat personale
Emri i plotëRade Krunić
Data e lindjes (1993-10-07) 7 Tetor 1993 (27 vjeç)
Vendi i lindjesFoča, Bosnja dhe Hercegovina
Gjatësia1.84 m[1]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
Karriera në rini
Sutjeska Foča
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012–2013Sutjeska Foča15(3)
2013–2014Donji Srem40(4)
2014–2015Hellas Verona0(0)
2014Donji Srem (huazim)11(1)
2015Borac Čačak13(2)
2015–2019Empoli116(13)
2019–Milan15(0)
Ekipi kombëtar
2013–2014Bosnja dhe Herzegovina U218(0)
2016–Bosnja dhe Hercegovina13(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12 May 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 26 March 2019

Rade Krunić ((Serbisht: [râːde krǔːnitɕ]; lindur me 7 tetor 1993) është një futbollist profesionist boshnjak i cili luan si mesfushor për klubin italian Milan dhe kombëtaren boshnjake.

Krunić e nisi karrierën e tij si profesionist te Sutjeska Foča, para se në vitin 2013 të kalonte te Donji Srem. Në vitin 2015, ai u transferua te Borac Čačak. Po në atë vit, ai u bashkua me Empolin, dhe pas katër vitesh, u transferua te gjigandët e Milanit.

Krunić ka qënë lojtar i sistemit të të rinjëve të Bosnje dhe Hercegovinës, kurse me ekipin e parë debutoi në vitin 2016.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rade Krunic". empolicalcio.net (në italisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 shtator 2017. Marrë më 20 janar 2018.