Jump to content

Radmilla Shekerinska-Jankovska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Radmilla Shekerinska-Jankovska (maqedonisht: Радмила Шекеринска Јанковска [ˈradmila ʃɛˈkɛrinska]; e lindur më 10 qershor të vitit 1972 në Shkup, Maqedonia e Veriut) është ish-udhëheqëse e Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM) dhe Ministre aktual e Mbrojtjes së Maqedonisë së Veriut.

Shekerinska ka qenë më parë Zëvendës Kryeministre për Integrimin Evropian dhe Koordinatore Kombëtar për Ndihmën e Huaj në Republikës së Maqedonisë dhe gjithashtu ishte ushtruese e detyrës së Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut nga 12 Maj, 2004 deri në 12 qershor, 2004 dhe nga 3 nëntor, 2004 deri më 15 dhjetor 2004. Ajo u zgjodh 5 nëntor, 2006 udhëheqëse e SDUM.[1]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sekerinska elected leader of Macedonia's main opposition party". Marrë më 28 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)