Radovan Karaxhiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fotografi e bërë pas arrestimit të Karaxhiqit në nëntor 1984

Radovan Karaxhiq ( lindur 19  qershor 1945) është një psikiatër, poet dhe ish politikan serb i Bosnjës, i cili shërbeu si president i Republikës Srpska gjatë Luftës së Bosnjës, dhe më vonë u dënua për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (ICTY). ). [1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi kreu studimet për psikiatër, ai bashkëthemeloi Partinë Demokratike Serbe në Bosnje dhe Hercegovinë dhe shërbeu si presidenti i parë i Republikës Srpska nga 1992 deri në 1996. Ai ishte i arratisur nga viti 1996 deri në korrik 2008, pasi ishte paditur për krime lufte nga ICTY. [2] Aktakuza arriti në përfundimin se kishte arsye të arsyeshme për të besuar se ai kreu krime lufte, duke përfshirë gjenocidin kundër civilëve boshnjakë dhe kroatë gjatë Luftës së Bosnjës (1992–1995). [2] Ndërsa ishte i arratisur, ai punoi në një klinikë private në Beograd, i specializuar në mjekësinë alternative dhe psikologjinë, me një pseudonim. [3]

Ai u arrestua në Beograd më 21 korrik 2008 dhe u soll para Gjykatës për Krime Lufte të Beogradit disa ditë më vonë. [2] I ekstraduar në Holandë, ai u vendos në paraburgimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë në Njësinë e Paraburgimit të Kombeve të Bashkuara në Scheveningen, ku u akuzua për 11 akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit . [4] [5] Ai nganjëherë përmendet nga mediat perëndimore si "Kasapi i Bosnjës", [6] [7] [8] një fjalim i aplikuar gjithashtu për ish gjeneralin e Ushtrisë së Republika Srpska (VRS) Ratko Mladić . [9] [10] [11] Më 24 mars 2016, ai u shpall fajtor për gjenocidin në Srebrenicë, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, me 10 nga 11 akuza në total dhe u dënua me 40 vjet burgim. [12] [13] Më 22 korrik 2016, ai bëri ankesë kundër dënimit të tij. Ankesa u refuzua më 20 mars 2019 dhe dënimi u rrit në burgim të përjetshëm. [14] Në maj 2021, u njoftua se ai do të transferohej në një burg britanik. [15]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Donia, Robert J. (2014). Radovan Karadžić: Architect of the Bosnian Genocide. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-1-10707-335-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) online review[lidhje e vdekur]
 • Sterio, Milena. "The Karadzic Genocide Conviction: Inferences, Intent, and the Necessity to Redefine Genocide." Emory Int'l Law Rev. 31 (2016): 271+ online
 • Surdukowski, Jay (2005). "Is Poetry a War Crime: Reckoning for Radovan Karadžić the Poet Warrior". Michigan Journal of International Law. 26 (673). SSRN 710081. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Daily report: East Europe, Issues 191-210.
 2. ^ a b c "Serbia captures fugitive Karadzic". BBC. 22 korrik 2008. Marrë më 24 korrik 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Karadzic lived as long-haired, New Age doctor". Reuters. 22 korrik 2008. Marrë më 26 korrik 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia the Prosecutor of the Tribunal Against Radovan Karadzic Amended Indictment". UN. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2008. Marrë më 13 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Case Information Sheet" (PDF). UN. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 mars 2009. Marrë më 20 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Yahoo". Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2013. Marrë më 5 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kavran, Olga (23 korrik 2008). "Bosnian Serb Leader Radovan Karadzic Arrested: What Lies Ahead". The Washington Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Karadzic: Psychiatrist-turned 'Butcher of Bosnia'". CNN. 22 korrik 2008. Marrë më 23 korrik 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Serbia Arrests 'Butcher of Bosnia' Ratko Mladic for Alleged War Crimes". Fox News. 26 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "'Butcher of Bosnia' Arrested In Serbia". Marrë më 5 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Career soldier Mladic became "butcher of Bosnia"". Reuters. 26 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Simons, Marlise (2016-03-24). "Radovan Karadzic, a Bosnian Serb, Gets 40 Years Over Genocide and War Crimes". The New York Times. New York. Marrë më 24 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Karadzic sentenced to 40 years for genocide". CNN. 24 mars 2016. Marrë më 2016-03-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "UN appeals court increases Radovan Karadzic's sentence to life imprisonment". Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2019. Marrë më 2019-03-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Radovan Karadžić to serve rest of sentence in British prison". The Guardian. Reuters. 12 maj 2021. Marrë më 12 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)