Rainer Wieland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rainer Wieland
APE
Nënkryetari i tretë i Parlamentit Evropian
Titullar
Në detyrë
3 korrik 2019
PresidentiDavid Sassoli
Paraprirë ngaDavid Sassoli
Në detyrë
1 korrik 2014 – 18 janar 2017
PresidentiGianni Pittella (në detyrë)
Martin Schulz
Paraprirë ngaAnni Podimata
Pasuar ngaDavid Sassoli
Nënkryetari i katërt i Parlamentit Evropian
Në detyrë
18 janar 2017 – 3 korrik 2019
PresidentiAntonio Tajani
Paraprirë ngaRamón Luis Valcárcel
Pasuar ngaKatarina Barley
Nënkryetari i njëmbëdhjetë i Parlamentit Evropian
Në detyrë
17 janar 2012 – 1 korrik 2014
PresidentiMartin Schulz
Paraprirë ngaPál Schmitt
Pasuar ngaAlexander Graf Lambsdorff
Nënkryetari i trembëdhjetë i Parlamentit Evropian
Në detyrë
14 korrik 2009 – 17 janar 2012
PresidentiJerzy Buzek
Paraprirë ngaMarek Siwiec
Pasuar ngaJacek Protasiewicz
Anëtar i Parlamentit Evropian
Titullar
Në detyrë
1 korrik 2009
Njësia zgjedhoreGjermania
Të dhëna vetjake
U lind më19 shkurt 1957
Stuttgart, Gjermani
Partia politike Gjermani
[[Christlich Demokratische Union Deutschlands |Bashkimi Demokratik i Krishterë]]
 BE
Partia e Popullit të Evropës
ShkollimiUniversiteti i Parisit
Faqja në rrjetwww.mdep.de

Rainer Wieland (lindur më 19 shkurt 1957) është një politikan gjerman dhe anëtar i Parlamentit Evropian për Gjermaninë. Ai është anëtar i Bashkimit të Krishterë Demokratik, pjesë e Partisë Popullore Evropiane.[1]

Anëtar i Parlamentit Evropian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2009, Wieland ka qenë një nga 14 nënkryetarët e Parlamentit, ky funksion u konfirmua në vitin 2019 për periudhën legjislative në vijim. Ai është anëtar i Bashkimit Konservator Demokratik i Krishterë, pjesë e Partisë Popullore Evropiane.

Në vitin 2013, Wieland kryesoi grupin e punës të Parlamentit për transparencën.[2]

Përveç punës së tij parlamentare, Wieland është kryetar i Europa-Union Deutschland Baden-Württemberg (seksioni rajonal i UEF) dhe që nga viti 2011 është President i Europa-Union Deutschland.[3]

Wieland është gjithashtu partner në firmën juridike gjermane Theumer Wieland Weisenburger, me zyra në Stuttgart dhe Bruksel.[4]

Detyrat dhe përgjegjësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nënkryetari i Parlamentit Evropian, me përgjegjësi të veçantë për ndërtesat, buxhetin, transportin, Parlamentin me vetëdije për mjedisin, Grupin e Punës Ad Hoc për zbatimin e politikave dhe strategjive të sigurisë, marrëdhëniet me autoritetet franceze, belge dhe luksemburgase në vendin dhe vendet e punës së Parlamentit, që përfaqëson Kryetarin e Parlamentit për Afrikën / ACP[5]
 • Anëtar i Komisionit për Çështje Kushtetuese
 • Anëtar i Komisionit për Zhvillim
 • Zëvendës në Komitetin Ligjor
 • Zëvendës i Komisionit për Peticione
 • Anëtar i plotë i Asamblesë Parlamentare të Përbashkët ACP-BE (ACP-BE)
 • Zëvendës për delegacionin në Komitetin e Bashkëpunimit Parlamentar BE-Moldavi
 • Zëvendës në Asamblenë Parlamentare të EURO-NEST

Aktivitete të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kangaroo Group, Anëtar[6]
 • Theaterhaus Stuttgart, Anëtar i Bordit të Besuar[7]

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2009: Urdhri i Meritës i Republikës Federale të Gjermanisë
 • 2018: Qytetar Nderi i Qytetit DrenasKosovës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Your MEPs : Rainer WIELAND" (në anglisht). Parlamenti Evropian. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 5 mars 2011.
 2. ^ Committed to transparency? European Voice, November 13, 2013.
 3. ^ "Rainer Wieland neuer Präsident der Europa-Union". www.europa-union.de (në gjermanisht). Marrë më 2020-03-03.
 4. ^ Committed to transparency? European Voice, November 13, 2013.
 5. ^ Parliament vice-president portfolios assigned European Voice, November 13, 2013.
 6. ^ Members Kangaroo Group.
 7. ^ Board of Trustees Arkivuar 29 shtator 2018 tek Wayback Machine Theaterhaus Stuttgart.