Rajoni i Danimarkës Veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni i Danimarkës Veriore
danisht : Region Nordjylland
Rajon i Danimarkës
Flamuri_figura
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Guvernorati Ulla Astman
Kryeqyteti Aalborg
Komuna 11
Partia Partia Socialdemokrate
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,933 km2
Popullsia 589,148 banorë (2018)
Dendësia 74 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare www.rn.dk

Rajoni i Danimarkës Veriore[1][2] (Danisht: Region Nordjylland) është një rajon administrativ i Danimarkës, i themeluar më 1 janar 2007 si pjesë e Reformës Komunale Daneze 2007, e cila shfuqizoi qarqet tradicionale dhe ngriti pesë rajone më të mëdha. Në të njëjtën kohë, komunat më të vogla u shkrinë në njësi më të mëdha, duke ulur numrin e komunave nga 271 para 1 janarit 2006, kur u krijua Komuna Ærø, në 98. Qarku Jutland i Veriut ka 11 komuna. Reforma u zbatua në Danimarkë më 1 janar 2007. Reforma zvogëloi fuqinë e nivelit rajonal në mënyrë dramatike në favor të nivelit lokal dhe qeverisë qendrore në Kopenhagë.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet kryesore[3]
# Qyteti Popullsia
2011
1 Aalborg 124,921
2 Hjørring 24,726
3 Frederikshavn 23,339
4 Thisted 13,005
5 Brønderslev 11,840
6 Hobro 11,635
7 Nykøbing Mors 9,154
8 Sæby 8,875
9 Skagen 8,515
10 Aars 8,010
11 Støvring 6,927
12 Svenstrup 6,751
13 Hirtshals 6,194
14 AABYBRO 5,382
15 Nibe 5,043
16 Hadsund 5,040

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Official Tourist information – Welcome to North Jutland!". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 10 qershor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Danish state authorities" (në danisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 mars 2008. Marrë më 12 tetor 2009.
  3. ^ Danmarks Statistikbank

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

North Jutland udhëzues të udhëtimeve nga Wikivoyage

Commons-logo.svg Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Rajoni Nordjylland