Ramaz Shengelia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ramaz Shengelia
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRamaz Aleksandrovich Shengelia
Datëlindja1 janar 1957
VendlindjaKutaisi, Gjeorgjia
Data e vdekjes21 qershor 2012
VendvdekjaTbilisi, Gjeorgjia
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1973–1976FC Torpedo Kutaisi75(29)
1977–1988FC Dinamo Tbilisi283(120)
1989–1990IFK Holmsund13(2)
Karriera ndërkombëtare
1979–1983Bashkimi Sovjetik26(10)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Ramaz Shengelia (Gjeorgjisht: რამაზ შენგელია; 1 janar 1957 – 21 qershor 2012[1]) ishte futbollistë sovjetik me prejardhje gjeorgjiane. Në vitin 1981, me Dinamo Tbilisi, ai fitoi Kupën e UEFA-së, i cili u bë suksesi më i madh në historinë e futbollit gjeorgjian. Ai gjithashtu ka përfaqësuar vendin e tij në 5 ndeshje në kualifikim për Kupën Botërore FIFA.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]