Ravioli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ravioli me salcë maskarpone

Ravioli ( Italian pronunciation: [raviˈɔli] ; njëjës: raviolo, pronounced [raviˈɔlo] ) janë një lloj makaronash që përmban një mbushje të zarfuar në brumë të hollë makaronash. Zakonisht shërbehen me lëng mishi ose me salcë, e kanë origjinën si një ushqim tradicional në kuzhinën italiane . Raviolit janë zakonisht katrore, megjithëse përdoren edhe forma të tjera, duke përfshirë rrethore dhe gjysmërrethore ( mezzelune ).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raviolit përmenden në letrat personale të Francesco di Marco Datini, një tregtar i Pratos në shekullin e 14-të. [1] Në Venecia, dorëshkrimi i mesit të shekullit të 14-të Libro per cuoco ofron ravioli me barishte jeshile të zbardhura dhe të grira, të përziera me vezë të rrahur dhe djathë të freskët, të ziera në lëng mishi dhe të stazhonuara me "erëza të ëmbla dhe të forta". [2]Romë, raviolit ishin tashmë të njohura kur Bartolomeo Scappi i shërbeu me pulë të zier në konklavën papale të vitit 1549 . [3]

Ravioli shfaqen në librin e gatimit të shekullit të 14- të Forme of Cury nën emrin rauioles . [1] [4] Ravioli sicilian dhe ravjuli i Maltës mund të jenë më të vjetër se ato të Italisë së VeriutRavjulet malteze mbushen me irkota, rikota me qumësht deleje të prodhuar në vend, ose me gbejna, djathin tradicional të qumështit të deles.

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bërja e raviolive
Përgatitja e raviolive të bërë në shtëpi me rikota

Tradicionalisht, raviolit bëhen në shtëpi. Mbushja ndryshon sipas zonës ku përgatiten. Në Romë dhe Latium mbushja bëhet me djathë ricotta, spinaq, arrëmyshk dhe piper të zi . Në Sardenjë, raviolit mbushen me rikota dhe lëkurë limoni të grirë.

Ravioli moderne prodhohen gjithashtu në masë me makinë. [5]

  1. ^ a b Davidson Oxford Companion to Food, p. 655.
  2. ^ Dickie Delizia, p. 55.
  3. ^ Dickie Delizia, p. 11
  4. ^ Adamson Regional Cuisines, p. 25.
  5. ^ Madehow.com, How Products are Made, "Pasta".